Erdoğan’dan Armin Laschet’e tebrik telefonu

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi Genel Başkanı Armin Laschet ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Şansölye Angela Merkel’le tesis ettikleri yakın ve samimi iş birliğini Armin Laschet’le de sürdüreceklerini belirten Başkan Erdoğan, Armin Laschet’in Türkiye-Almanya ilişkilerinin geliştirilmesine ve Türk toplumuna yönelik müspet tutumunu yeni görevi sırasında da devam ettireceğine inandığını söyledi. Türkiye ve Almanya’nın her alanda emsalsiz ilişkilere sahip olduğunu vurgulayan Başkan Erdoğan, Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı Almanya ile güçlü ekonomik bağları bulunduğunu, bu çok yönlü ve köklü ilişkilerin geliştirilmesine özel önem atfettiklerini dile getirdi.

TÜRK VARLIĞI VE CAMİLERE SALDIRI
Türk toplumunun Almanya’nın ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel hayatına katkılarına işaret eden Erdoğan, Almanya’daki Türk varlığına ve camilerine yönelik artan saldırılara karşı gerekli önlemleri alınması, olayların titizlikle soruşturulması ve faillerin adalet önüne çıkarılması noktasında Alman yetkililere güvendiklerini ifade etti.

DİTİB’İN VE TÜRK DİN GÖREVLİLERİNİN KRİTİK ROLLERİ GÖZARDI EDİLMEMELİ
Başkan Erdoğan, DİTİB’in ve Türk din görevlilerinin başarılı çalışmalarla özellikle radikalleşme ve aşırılığın önlenmesindeki kritik rollerinin gözardı edilmemesi gerektiğini belirtti.