Eşekli Dostoyevski çocukların yüreğine dokundu

 

Fatih ÇİMEN-OBERHAUSEN

Almanya’nın Oberhausen kentinde yaşayan Erzincan-Çayırlı ilçesinin Yukarıkartallı köyünde doğan 58 yaşındaki Ersin Bilge,”Eşekli Dostoyevski sosyal projesiyle” çocukların yüreğine dokundu.

Çocukluk yılları yoksulluk içinde geçen, köyünde ilkokulda okurken de ekonomik zorluklar sebebiyle kitap ve defter almakta zorlandı. Hayalinde bu zorlukları yaşayan çocuklara dokunmaktı. Bu hayalini 2018 yılında başladığı yoksul öğrencilere kitap kampanyasıyla başlattı. Bugüne kadar iki bini aşkın kitap ve kırtasiye malzemesi dağıtarak destek verdi. Ayrıca 3 Üniversite öğrencisine de burs sağladı.

Ailesiyle İstanbul’a taşınmasının ardından Maliye memuru olarak görev yaptı. 1992’de Almanya’ya yerleşti. Bremen’de bir tuğla fabrikasında yıllarca çalışan Ersin Bilge, Evli ve iki çocuk babasıdır.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’na (AABF) bağlı NRW Eyaletinde 45 Alevi derneğinin başkanlığını yaptı. Çocukluk hayalini gerçekleştirmek için memleketi Erzincan’dan Eşekli Dostoyevski sosyal projesine start verdi.

Ersin Bilge: “Çocukluk hayalimi gerçekleştirmek için kendi imkânlarımla klasik romanlar, kalem, defter ve silgi aldım. Eşek kiralayarak köylerde kitap ve kırtasiye malzemelerini dağıtmaya başladığım”

İkibinin üzerinde köy çocuklarıyla buluştum.

Bugüne kadar İkibinin üzerinde köy çocuklarıyla buluştuğunu belirten Ersin Bilge,”çocukluğumun hayalini yaşatmak istiyordum. Ülkeme ve bu topraklara gelip özellikle köy çocuklarına dünya klasiklerini, dünya edebiyatını tanıştırmak için böyle bir hayal peşinde koşuyorum. Bu güne kadar 2 binin üzerinde köy çocukları ile buluştum. Tanımadığım 8 üniversite öğrencisine de burs veriyorum. Neden bu kadar çocuğa dokundum. Çünkü çağdaş uygar toplum için çocuklara dokunuyoruz. Amacım ülkemde bilim adamları yetişsin, çocuklarımız sanatı öğrensin, bütün çabamı bunun için harcıyorum” ifadesini kullandı.

Erzincan İlçe merkezi ve Çaykent köyü ile başladığı ziyaretlerini Büyükyayla, Saygılı, Saraycık, Verimli, Akyurt, Mazlumağa, Mantarlı köylerinin ardından Burdur Bucak ilçesinin altı köyünde devam etti.

Bilge, hayalini gerçekleştirmek için yola koyuldum: “Çocukluk hayalimi gerçekleştirmek için kendi imkânlarımla klasik romanlar, kalem, defter ve silgi aldım. Eşek kiralayarak köylerde kitap ve kırtasiye malzemelerini dağıtmaya başladım.”

Neden Eşekli Dostoyevski

Ersin Bilge, “ben Dünya edebiyatı okurken suç ve cezayı okumuştum, birinci konseptimde çocuklara dünya klasikleri verirken ilk elimdeki kitap suç ve ceza’ydı. Rus romancı Dostoyevski’nin çocukluk hayatı çok çilekeşli geçmiş. Anadolu’daki çocukların hayatlarını köy köy gezdiğim için ekonomik olarak sıkıntılı bir süreçten, başarılı bir sürece evrileyeceğine inanıyorum. Rus romancı Dostoyevski sıkıntılı bir süreçten sonra ünlü bir yazar olmuş. Çocuklar dünyaca ünlü yazar Dostoyevski’yi ilgi çekecekleri için seçtim.” dedi.

Ersin Bilge Burdur’un Bucak İlçesi’ndeki arkadaşları Araştırmacı-Yazar Osman Oktay ve Araştırmacı Yazar-Emekli Öğretmen Hasan Konu, Emekli Öğretmen Selahattin Durna ile birlikte Susuz Köyü İlk ve Ortaokulunda öğrencilere kitap, defter ve kırtasiye ürünleri dağıttı.

Ömrü oldukça Anadolu’nun köy okullarında eşekle kitap dağıtmaya devam edeceğim söyleyen Ersin Bilge:”Çocukluk döneminde araçların yaygın değildi. Tek ulaşım aracı binekti. Çocukluk hayalinde eşekle kendilerine kitap geldiğini görmek istiyordum. Bu hayalim gerçekleşmedi ama ben bu hayalimi köy okullarında eğitim gören çocuklar için sağlamaya çalışıyorum”.

Okuduğu kitaplar ve yazarlar arasında yoksul bir çocukluktan gelen ve kitapları Dünya Klasikleri arasında yer alan Dostoyevski’den çok etkilendiğini, onun yaşam öyküsünü örnek aldığını aktaran Ersin Bilge, kendisine de bu yüzden “Eşekli Dostoyevski” denildiğini anlattı.

Türk edebiyatının önemli yazarlarından Fakir Baykurt’un köyünü de ziyaret ettiğini belirten Ersin Bilge,’Ülkemizde kendi edebiyatçılarına, sanatçılarına sahip çıkılmıyor. Fakir Baykurt’un doğduğu ev tamamen yerle bir olmuş. Bu duruma çok üzüldüm” dedi.

Köy okullarındaki çocukları Türk ve Dünya klasikleriyle buluşturan Bilge, üç gün boyunca Bucak’ın köylerinde 6 köy okulu ziyaret edip yaklaşık 650 kitap ve kırtasiye dağıtarak öğrencilerle buluşacak.

Bu ülkenin çocuklarına yatırım yapılmalı.

Ersin Bilge, Ömrün yettiği sürece ülke genelinde köylere ulaşmak istiyorum. Köy çocuklarına kitap, kalem, defter ve kırtasiye yardımlarını sürdürmek istiyorum. Sosyal bir devletin yapması yapması gerekeni biz üstleniyoruz. “Bu ülke çocuklarına yatırım yapılmalı” Dilerim içlerinden biri Nobel ödülü alır, bende bundan onur duyarım” dedi.