ESSEN MERKEZ CAMİİ DESTEK BEKLİYOR

 

 

blank

Murat Pehlivan
DUİSBURG- Almanya’nın Essen şehrinde çok uzun yıllar önce alınan fakat çeşitli engeller nedeni ile yapımı uzayan Merkez Cami inşaatı Koronavirüs salgınına rağmen son üç ayda geldiği aşama ile ibadete açılmak için gün sayıyor. Gazetemiz adına ziyarette bizleri bilgilendiren Başkan Muzaffer Bilgin ikinci başkan Ercan Ceylan, yönetim kurulundan Şenol Ayhan, Bayram Çetin, Serkan Kayakuşu din görevlisi Yunus Akman şu açıklamaları yaptı:

AÇIK KAPI GÜNÜNE ÇAĞRI
Camimiz 1600 m² üzerine Kapalı alan olarak tasarlandı. Kubbe bölümü tamamlandı. İçerideki yazılımların birçoğu yazıldı. Yer kaloriferi döşendi. Odaların tamamı ayrıldı. Camlarımız takıldı. Şu anda büyük bir hızla mantolama çalışmasını yapıyoruz. Ramazan ayına buraya taşınmayı hedefliyoruz. Bu vesileyle vatandaşlarımızdan ve hayırseverlerden maddi ve manevi anlamda büyük bir desteğe ihtiyacımız var. Yönetim olarak gece gündüz olarak camimizin geleceği için bütün azim ve enerji ile çalışıyoruz. Allah yar ve yardımcımız olsun” derlerken
“27 Eylül’de 12:00 18:00 arası düzenlenecek açık kapı günü caminin son halini görmek için herkesi davet ediyoruz” çağrısında bulundular.

 

blank

DEV KUBBE ALTINDA AYNI ANDA 1600 KİŞİ NAMAZ KILABİLİCEK
Cami namaz kılma kapasitesi kubbe altında 1600 kişi. Konferans salonları, derslikleri ile birlikte camide aynı anda namaz 3000 kişi ile eda edilebilecek. Alt kısımlar tamamen birbirinden bağımsız girişleri ile konferanslar, din eğitimleri gibi hizmetler verebilecek. Sadece 250 kişilik konferans salonumuz var. Bayanlar için salonlarımız çocuklar için salonlarımız var. Gasilhane, iki tane mutfağımız var. Sosyal faaliyet alanında bulunacak gençler için yerlerimiz var. Dışarıda 500 aracı aşkın park alanı ve kermes gibi faaliyetler yapabileceğimiz alanlarımız var” dediler.

 

blank

HANIMLAR BAŞTA OLMAK ÜZERE DESTEKLEYENLERE TEŞEKKÜR
“Şu ana kadar emeği geçen duası, maddi desteğini esirgemeyen özellikle kadınlar kollarına, cemaate ve iş insanlarına teşekkür ediyoruz” ifadesini kullanan yönetim kurulu ayrıca herkesi 100 Euro bağış kampanyasına davet ediyor.