Essen’de şölen gibi kutlama

Murat Pehlivan

ESSEN – Almanya’nın Ruhr Havzasında faaliyetlerini sürdüren Ruhr Öğretmenler Derneği ( Lehrer Verein e.V )’nin düzenlediği 98. yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlaması büyük bir coşku ve yoğun katılım ile gerçekleşti. Sunuculuğunu bölge öğretmenlerinden ve Ferhan Tan ve Cemil Yılmaz’ın yaptığı, İstiklal Marşının okunması ile başlayan programa Türkiye Cumhuriyeti Essen Başkonsolosu Şener Cebeci, T.C. Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Dr. Mehmet Fikret Arargüç, Essen Anakent Belediye Başkanı Thomas Küfen, Aile ve Uyum Bakanlığı Müsteşarı Serap Güler, SPD Eyalet Milletvekili ve eski adalet bakanı Thomas Kutschaty, SPD Federal Milletvekili Dirk Heiden Blut’da katıldılar.

Aydemir: Yüzlerindeki Umut Çiçekleri Hiç Solmasın

Ruhr Öğretmenler Derneği Başkanı Celal Aydemir yaptığı hoş geldiniz ve günün anlamına dair konuşmada şunları söyledi: “Bugün 23 Nisan, neşe doluyor insan. Ben de çocukluğumda bu dizelerle başlamıştım bayram kutlamasına. Bugün çocukluğumdan, aklımda kalan en değerli cümle bu olmalı ki, bugün hala o heyecanı yaşıyorum. Yüzlerindeki umut çiçeklerinin hiç solmamasını temenni ettiğimiz bütün çocuklarımızın ve Türk ulusunun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz. Çocuklara böyle bir günü armağan eden başta Mustafa Kemal Atatürk ile, TBMM’nin kuruluşunda yer alanları, şehit ve gazilerimizi şükranla anıyor, saygılarımı sunuyorum. Bir de yetişkinlik döneminde anlamaya çalıştığımız ikinci bir kavram var: “Ulusal Egemenlik ” Ulusal Egemenlik; her bireyin onurlu yaşama hakkının yani özgür birey olmanın, çağdaş demokrasinin temelidir

Başkonsolos Cebeci: Bu Program Takdire Şayandır

Başkonsolos Cebeci “23 Nişanı armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle ve rahmet ile anıyoruz.  Bu bayram 1980’li yılların başından itibaren Uluslararası bir bayram haline dönüşmüştür. Dünyadan birçok ülke katılım göstermektedir. Bu bayramın Almanya’da yaşatılması gelecek kuşaklara bu geleneğin aktarılması bizi mutlu etmektedir ve takdire şayandır “ifadelerini kullandı.

500 Öğrenci Sahne Aldı

Türkiye Cumhuriyeti Essen Başkonsolosluğu himayesinde yapılan kutlamalara tahmini olarak beş bini aşkın kişi iştirak ederken, 52 okul, 500’e yakın öğrenci ile hünerlerini sergilediler. Yaklaşık 30 öğretmen görev alırken, 130 görevli kutlama alanında katkıda bulundular. Ayrıca Cami ve Alevi dernekleri başta olmak üzere bazı sivil toplum kuruluşları da programa destek verirken, 20’den fazla üniversiteli genç çocuklar için çocuk oyunları düzenledi. Birbirinden güzel şiirlerin okunduğu, Anadolu motiflerinin işlendiği folklor gösterilerinin sergilendiği, tekerlemelerin dillendirildiği, türkülerin söylendiği program yaklaşık yedi saat sürdü.