Etin sanata dönüştüğü adres BİZİM KASAP

Heilbronn’da uzun süredir hizmet veren Bizim Kasap, eti adeta sanata dönüştürüyor.40 yıl önce Türkiye’de sektöre merhaba diyen sektörün başarılı ismi Hilmi Ayhan, mesleğine adeta aşık.

Selahattin Özdemir
HEILBRONN – Heilbronn’da uzun süredir hizmet veren Bizim Kasap, eti adeta sanata dönüştürüyor. 40 yıl önce Türkiye’de sektöre merhaba diyen sektörün başarılı ismi Hilmi Ayhan, mesleğine adeta aşık. Beden sağlığı açısından büyük önem taşıyan ve dengeli beslenme açısından çok önemli olan etin sanata dönüştüğü Bizim Kasap’ta müşteri memnuniyeti ve hijyenik kurallardan asla taviz verilmiyor.  Et, uygun koşullarda muhafaza edilmediği takdirde insan sağlığı açısından faydadan çok zarar getirebilir diyen tecrübeli işletmeci Hilmi Ayhan “Her hayvanın et rengi farklı olur. Hayvanın vücudundaki kısımlara göre de et rengi farklılık gösterebilir. Kırmızı et alırken düşülen en önemli yanılgı koyu renk alan etin çok beklemiş olması inancıdır. Etin bekletilmiş olup olmadığını anlamak için üzerinde yer alan koyu halkalara dikkat etmek gerekir. Eğer etin renginde koyu mor halkalar oluşmamışsa o et taze anlamına gelir. Et alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biriside hijyenik ortamın olmasıdır. Dokusunda mermer deseni olan ve dokununca sıkı duran etleri tercih etmeye özen gösterin” dedi.

ÇÖZÜNEN ET HEMEN PİRİŞİRİLMELİ
Etin Türk mutfağı için önemli bir yeri olduğuna işaret eden Hilmi Ayhan “Türk mutfağı, Türkiye’nin ulusal mutfağıdır. Osmanlı kültürünün mirasçısı olan Türk mutfağı hem Balkan ve Ortadoğu mutfaklarını etkilemiş hem de bu mutfaklardan etkilenmiştir. Ayrıca Türk mutfağı yörelere göre de farklılıklar gösterir. Karadeniz mutfağı, Güneydoğu mutfağı, Orta Anadolu mutfağı gibi birçok yöreler kendilerine ait zengin bir yemek haznesine sahiptirler. Türk mutfağındaki et yemeklerinin çoğu kebaplar, köfteler ve tencere yemekleri sınıfındaki yemeklerdir. Müşterilerimiz et alırken yapacakları yemek konusunda bizleri bilgilendirirlerse kendilerine daha çok yardımcı olabiliriz.  Bir başka önemli konu ise kasaptan alınan etin evde bekletilmesi. Etler, buzlukta -2 derecede birkaç hafta, -18 derece derin dondurucuda ise daha uzun süreyle saklanabilir. Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözünmesi bazı mikroorganizmalar için üreme ortamı oluşturur ve bu da sağlığımızı tehdit eder. Çözünen et hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır. Etlerin, oda ısısında açıkta bırakılacak şekilde değil, yine buzdolabının alt bölmesinde çözünmesi sağlanmalıdır. Derin dondurucuda saklanan etin buzdolabının sebzelik kısmının üstüne konularak çözünmesi beklenmelidir” dedi.

PEKİ NEDEN ET TÜKETMELİYİZ
Sektörün önemli isimlerinden Hilmi Ayhan neden sofralarda neden et tüketilmesi gerektiği konusunda ise şu bilgileri verdi:
Kırmızı et B12 vitaminin ve vücutta emilim düzeyi çok yüksek olan demir ve çinko minerallerinin mükemmel bir kaynağıdır. Ve bu nedenle kırmızı etin birçok türde anemiyi önleyici etkisi bulunur. Kırmızı ette hayvansal kaynaklı fonksiyonel bir bileşen olan CLA bol miktarda bulunur. Eğer et sağlıklı pişirilirse ve uygun miktarda yenilirse, konjuge linoleik asit denilen bu faydalı bileşen kanserden koruyucu, damarlarda bozulmaları önleyici bir etki gösterir. Kırmızı ette pişirme ile yağ hücreleri kırılır bu kısım bağışıklık sistemini güçlendirici besin zenginliği ile doludur. Kırmızı et ideal amino asit profili sayesinde vücudun kas dokusunu korumak için en değerli protein kaynaklarının başında gelir. Sadece kuzu etinde bir miktar zeytinyağına benzer olan tekli doymamış yağ asidi bulunur ve düdüklüde sebzelerle beraber pişirilen kuzu eti çocukların büyüme hızını arttırmada diğer kırmızı etlere göre daha üstündür.. Heilbronn’da önemli bir kitlenin tercih ettiği Başak Market içerisinde hizmet veren Bizim Market’te satılan ürünlerin tamamı helal kesim.. Et ve tavuk ürünlerinin yanı sıra, bakliyat ve baharat çeşitleriyle de hizmet veren Bizim Kasap’ta eksiksiz bir sofra kurabilmeniz için herşey mevcut..

Adres: Hols str.6
74072 Heilbronn
Telefon nr: 07131 625916
Handy nr: 0163 1943386
Mail: info@bizimkasap.de

www.bizimkasap.de
http://www.facebook.com/bizimkasap03