Ettlingen’de renkli cumhuriyet kutlaması

Muzaffer Çetin
ETTLİNGEN
– Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94. yıl dönümünde, her yıl olduğu gibi bu yıl da yurtiçinde ve yurtdışında bayram coşkusu içinde kutlandı. Ettlingen Eichendorff Halle’de CHP Baden-Württemberg Birliği ve bölge temsilcisi Cengiz Yavuz’un organize ettiği kutlamaya; CHP Almanya sözcüsü ve BW Birlik Başkanı Kazım Kaya, CHP Karlsruhe, Pforzheim temsilcisi Cengiz Yavuz, Ettlingen OAB Başkanı Avni Koçak, Tiyatro Ayna’nın kurucusu ve yönetmeni Nejla Koçak, STK temsilcileri ve yurttaşlar katıldı. Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve aziz şehitlerimiz anısına saygı duruşunun ardında İstiklal Marşının söylenmesiyle başlayan ve sunumunu Türkiye’de gelen Ece Naz Fidan’nın yaptığı kutlamanın açılış konuşmasını yapan bölge temsilcisi Cengiz Yavuz, Bugün Türk milletinin karakter ve adetlerine en uygun olan Cumhuriyet rejiminin ilanının 94. Yıl dönümünü coşku içinde kutluyoruz.

Bizler yurt sever Atatürkçüler olarak Cumhuriyetimizin ilelebet sonsuza kadar yaşatacağız. Hiç bir kuşkumuz ve korkumuz yok dedi. CHP BW Birlik Başkanı Kazım Kaya, ”29 Ekim 1923’te Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ilanıyla kabul edilen Cumhuriyet 94 yaşında. Her yıl onlarca etkinlikle kutlanan cumhuriyet bayramımız bu yıl Ettlingen’de siz vatanseverler ile bu coşkuyu yaşatıyoruz. Aziz milletimizin kendi idaresinde söz sahibi olmasını sağlayan Cumhuriyet rejimi, ülkemizin istikametini belirleyen en önemli adımdır. Milletin iradesini esas alan bu büyük eser, milletimizin birlik ve beraberliğinin, bağımsızlık tutkusunun, müreffeh ve güçlü yarınları hep birlikte kurma ülküsünün çelikleşmiş ifadesidir. Cumhuriyetimizin 94. kuruluş yıldönümünü kutluyor olmanın heyecanı, gururu ve mutluluğu içerisindeyiz. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yürütülen İstiklal Mücadelesinin emsalsiz bir zaferle sonuçlanmasının ardından Cumhuriyeti ilan eden ve bizlere armağan eden ecdadımıza olan saygı ve bağlılığımızı bir defa daha ifade ediyorum. Yaşasın Cumhuriyet” dedi. Kutlamada, Dizem Sanat Zeybek dans gösterisi, Naim Sahillioğlu eşliğinde Mannheim Cumhuriyet Korosu, sanatçılar Öykü Dalyanoğlu, Ahmet Gül ve Şeref Dalyanoğlu Atatürk’ün sevdiği türküleri seslendirdi.

Sanatçı Nejla Koçak, Fikret Tunç’un Çanakkale’de  şehit düşen Mehmetçikler adına yazılan ‘Mehmet Toprak’ oldu şiirini seslendirdi. Ka. Pf çocuk korosu türküler ve şiirler okudu. Küçük sanatçı Nesime Yavuz bale gösterisi sundu ve İzmir marşı ile program sona erdi.