ETYEMEZ SORUNLARI DİNLEDİ

Murat Pehlivan-
DUİSBURG- A+A İş Dünyası Fuarı için Düsseldorf Kentine gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Halil Etyemez ve beraberinde ki heyet Cuma Namazını eda edip vatandaşlar ile bir araya gelmek için Duisburg’u ziyaret etti. Ziyarete Bakan Yardımcısı Halil Etyemez ile birlikte İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi Ürünleri Genel Müdürü Muhsin Dere, Dış İşleri Bakanlığı, Ekonomik İkili İlişkiler Genel Müdürü, Büyükelçi Ali Rıza Çolak, Çalışma Müşaviri Nazif Garipoğlu’nun yansıra Düsseldorf Başkonsolosu Alaattin Temür, Düsseldorf Din Hizmetleri Ataşesi Ramazan Ilıkkan, eşlik ederlerken, karşılamada Duisburg Merkez Cami Başkanı Necati Mert ve yöneticiler, Diyalog Merkezi Başkanı İsmail Komşucuk ve Duisburg Uyum Meclisi Başkanı Şevket Avcı hazır bulundular.

Bakan Yardımcısı Etyemez, Türkiye’nin A+A İş Dünyası Fuarında ortak ülke olması vesilesi ile Almanya’nın Düsseldorf şehrine kalabalık bir heyet ile geldiler. Önlemek, ödemekten daha ucuz ve insancıl bir davranıştır sloganı ile yola çıkan, Fuarın açılış konuşmasını da yapan Etyemez, İş güvenliği ve sağlığı hakkında da KRV Çalışma, Entegrasyon ve Sosyal İşler Bakanı Guntram Schneider ve çeşitli Alman kurumları ile temaslarda bulundu.5-8 Kasım tarihleri arasındaki temaslarına çeşitli ziyaretleri de ekleyen Etyemez ve beraberindeki heyet, Dormagen’deki Currenta Kimya Tesisini, Sankt Agustin’deki Alman İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü(IFA) nü, inşaat halindeki Düsseldorf Konsolosluk binasını ziyaretinin ardından Almanya’nın en büyük Camii olan Merkez Camii’nde Cuma namazını eda edip vatandaşların sorunlarını dinledi. Özellikle yurt dışı emekliliği konusunda ki sorulara muhatap olan Etyemez tek tek vatandaşları bilgilendirdi.

AVCI SIKINTILARI ANLATTI
Uyum Meclisi Başkanı Şevket Avcı, Duisburg’un sos yo-ekonomisi ve Türklerin Duisburg’taki yerleri ile ilgili bilgiler verip, vatandaşlarımızın başta Eğitim Ataşeliği konusunda Türkiye Cumhuriyeti Devlerinden beklentilerini dile getirdi. Cuma namazının eda edilmesinden sonra Diyalog Merkezine gecen heyet burada çeşitli konularda fikir alışverişinde bulundu.
Diyalog Merkezi Müdiresi Zehra Yılmaz, diyalog merkezinde bulunan üç büyük dini temsil eden üç kubbe ve çalışmalar hakkındaki bilgilerinden çok etkilenen Etyemez, çalışmalardan dolayı Cami Dernek Yönetim kurulunu ve Diyalog Merkezi Başkanı ve yöneticilerini tebrik etti. Programın son bölümünde Bakanlık olarak hediye takdiminde bulunan Halil Etyemez’e Cami Dernek Yönetim Kurulu adına Başkan Yardımcısı Yüksel Aydemir ve Diyalog Merkezi adına Bayan Pohl Bakan Yardımcısı Etyemez ‘çeşitli hediyeler takdim ettiler.