EVİNDE ÖLÜ BULUNDU

blank

 
Doğan Tufan
FRANKFURT- Almanya’ya 1960 yılında  işci olarak gelen 1940 doğumlu emekli Tuncay Tunçyürek, Frankfurt yakınlarında bulunan Freiberg kasabasındaki evinde ölü bulundu. Evinde yalınız yaşayan İstanbullu Tuncay Tunçyürek Almanya’ya ilk gelen göçmen işciler arasındaydı.
Oturduğu daireden kötü kokuların gelmesi üzerine, komşuları polise haber ettiler. Polisin verdigi bilgiye göre; doktorların normal bir ölüm olduğu ve yaklaşık 15 gün önce ölmüş olabileceği kaydedildi. Vatandaşımızın Almanya’da herhangi bir yakını bulunmadığından, Frankfurt Başkonsolosluğu’nun girişimleri ile, Freiberg DİTİB Camii’nden kılınan cenaze namazının ardından yine Freiberg’de defnedildi.

Ağbeyinin öldüğünü duyunca Frankfurta geldi

Tuncay Tunçyürek’in kızkardeşi Hanife Tülin İmat, Agbeyinin öldügünü duyar duymaz Frankfurta geldi. Tülin İmat ilk iş olarak Ağabeyinin mezarını ziyaret ederek dualar etti ve gözyaşı döktü.
Gözü yaşlı Tülin İmat arkadaşımıza içini döktü,”Ağabeyim dinç ve sağlıklıydı. Temelli Türkiye’ye dönme planları yapıyordu. Almanya’da ölürsem eğer, beni  mutlaka yurduma göndererek, İstanbul Eyyüp Mezarlığı’nda dedemin hemen yanıbaşına defnetsinler diyordu. Cenaze fonuna kayıtlı olduğunu söylüyordu. Ne yazık ki vasiyeti yerine getirilemedi.” diye konuştu.

Cenazelerimize sahib çıkılmalı

Muhabir arkadaşımızın “Siz nasıl haberdar oldunuz?” sorusuna ise; “Kimsesinin olmadığı düşünülerek buraya defnediliyor. Alman bankasında çalışan bir bayan bizimle irtibata geçti ve acı haberi verdi. Türkce konuşan bayan memur ayrıca, kardeşimin hem Alman bankasında hem de Türkiye’deki bir bankada yüklü miktarda parası olduğunu söyledi. Türkiye’deki parasından haberdardık ama Almanya’da parası olduğunu bilmiyorduk.  Bayam memur bizi sonraki gün tekrar aradı ve Frankfurt’taki bankalarda hiç parasının olmadığını söyledi. Ben diğer kardeşlerimin de vekaletini alarak kalktım Almanya’ya geldim. Hem kardeşimin ölümü ile ilgili bilgi alacaktım hem de cenazesini tekrar Türkiye’ye götürebilme imkanlarını araştıracaktım. Ağabeyimin ölümü ile ilgili Alman devletinin görevlendirdiği bir avukat bana, evinde bir miktar para bulunduğunu ancak banka hesabında çok küçük bir miktarda para olduğunu söyledi.
Beni asıl üzen; Kardeşimin pasaportu ve kimlikleri Konsolosluğa verilmiş anca hiç araştırma yapılmadan emanete kaldırmışlar. Ağabeyime otopsi de yapılmamış, ağabeyimin öldürüldüğüne dair şüphelerimiz var.  Bu çelişkileri Türkiye’ye döner dönmez devlet yetkililerine ileteceğim.”  diye konuştu.