EYALET BİRLİĞİ TOPLANDI

Ertan Pehlivan STUTTGART-

Baden-Württemberg’te 100 yakın derneğiyle en büyük dini cemaat olan DİTİB – Württemberg Eyalet Birliği, 2015 yılında yaptığı ve 2016 yılında planlanan faaliyetleri değerlendirdi.

DİTİB Württemberg Eyalet Birliği, 2015 yılının son genel istişare toplantısını, Eyalet Birliği Başkanı Erdinç Altuntaş yönetiminde Stuttgart – Feuerbach Cemiyeti’nin toplantı salonunda gerçekleştirdi.
T.C. Berlin Din hizmetleri müşaviri ve DITIB genel Baskani Prof Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, T.C. Stuttgart Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Bilal Doğan, DITIB Württemberg Kültürlerarası Diyalog Sorumlusu Ali Ipek, Eyalet Birliği’ne bağlı tüm DİTİB dernek başkanlarının ve din görevlilerinin yanı sıra, kadın ve gençlik kollarında görevli bayanlar ve gençler de toplantıda hazır bulundular.

Selamlama ve gündemdeki konulara değinerek toplantıya başlayan Eyalet başkanı Erdinç Altuntaş, Eyaletteki Müslümanlar lehine sevindirici gelişmelere değindi. Altuntaş, ” Yeni defin yasasının yanı sıra, dini bayramların birinci gününde izin alma hakkının artık bir kanunla sabitlendi. Eyalet hükümeti, 2018 öğretim yılından itibaren İslam din dersi konusunda sorumluluğu müslüman dini cemaate verecek. Bunun için eğitim bakanlığı bünyesinde bir calışma grubun kuruldu. Tübingen İlahiyat Fakültesi’nde okuyan ve gelecek yıl ilk mezunlarını verecek öğrencileri bizleri heyecanladırıyor” dedi.

Eyalet Gençlik Birliği Başkan Yardımcısı Meryem Çömert söz alarak, gençlerin eyaletteki faaliyetlerini bir sunumla dile getirdi.
Çömert, en önemli gelisme DITIB Baden-Württemberg Eyalet Genclik Birliği ilk müslüman gençliği olarak Baden-Württemberg Gençlik Konseyi üyeliğine kabul edildi.
Bu gelişme müslümanlar açısından çok önemli ve İslamın dini cemaat olarak tanınma yolunda büyük bir başarı olduğunu ifade etti.

Eyalet kadın Birliği Başkanı Ayşe Harbi, çok sayıda bayanın toplantıya katılımından oldukça memnun olduğunu dile getirerek, “12 bölgede Koordinatör başkanlık yapılanmasını tamamladık. Bundan sonra her ay bir bölgede toplantı yapıp o bölgemizdeki kadınlarımızın ihtiyaçlarını ve temennilerini dinleyerek o yönde etkinlikler yapılmasını planlayacağız”dedi. Kadının yetişmesi ve bilgilenmesinin önemine değinen Ayşe Harbi, “Kadını yetiştirelim ki çocuklarımız daha iyi yetişsin. Çocuk eğitimi toplumun geleceğidir” dedi.

Din Hizmetleri Ataşesi Dr.Bilal Doğan, gelecek yılın programında yer alan; temel dini bilgiler yarışması, Hutbe ve Kur’an-ı Kerim okuma yarışması gibi konular hakkında bilgi verdi.
Son olarak söz alan Din hizmetleri müşaviri ve genel baskan Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, ” Bizler bir elin parmakları gibiyiz. Sorumluluklarımızı iyi değerlendirmemiz gerek. İslam dünyasi önemli bir süreçten geçmekte. Bu süreçte çok dikkatli olmalıyız” diyerek, Almanca din dersi kitabının tanıtımını yaptı.

Başkan Altuntaş, programın sonunda DİTİB derneklerinde uzun yıllar görev yapmış 48 eski dernek başkanına birer plaket takdim etti. Bu geleneğin ileride kadın ve gençlere de yansıyacağını söyleyen baskan Altuntaş, katılımcılara tesekkür etti. Toplantı Eyalet Birliği’nin yemek ikramıyla program sona erdi.