FAİLLER BİR AN ÖNCE BULUNSUN!

blank

Olayı yerinde inceleyen Başkonsolos Gül Özge Kaya, faillerin bir an önce bulunmasını isterken, Hannover B.Belediye Başkanı Belit Onay da şiddetle kınadığı olayda faillerin bulunması için polisin teakkuzda olduğunu ifade etti.

blank

Gülsüm Tan HANNOVER
Aşağı Saksonya eyaleti başkenti Hannover’de bulunan Stöcken Müslüman Mezarlığı’nda bulunan bazı mezar taşlarına zarar verilmesi nefretle karşılandı. Geçtiğimiz hafta içinde gerçekleşen çirkin saldırı aradından Türkiye Cumhuriyeti Hannover Başkonsolosu Gül Özge Kaya, Stöcken Müslüman Mezarlığı’nda bulunan bazı mezar taşlarına zarar verildiğinin öğrenilmesi üzerine, Mezarlığa giderek mevcut durumu yerinde inceledi. Başkonsolos Kaya, “Aralarında vatandaşlarımıza ait olanların da bulunduğu çok sayıda Müslüman çocuğuna ait mezar taşının zarar gördüğü bu üzücü olayda yaşananların kaynağında “yabancı düşmanlığı”, “İslam düşmanlığı” saiki bulunup bulunmadığının açıklığa kavuşturularak faillerinin cezalandırılmasını bekliyoruz” dedi. Daha sonra, Aşağı Saksonya’da Şura, DİTİB, Milli Görüş, ATİB dahil Müslüman Sivil Toplum Kuruluşları ile Aşağı Saksonya Yahudi Cemaati temsilcileri ve vatandaşlarımızla birlikte Mezarlığı ziyaret eden Başkonsolos Kaya, yaptığı açıklamada,“Yaşanan bu üzücü hadiseye karşı dayanışma içerisinde olduğumuzu gösterdik. Olayın açıklığa kavuşturulması ve bu tür olayların bir daha yaşanmaması en büyük temennimizdir” dedi.

blank

Soruşturma sürüyor
Adı geçen mezarlıkta Müslüman cemaatinin temsilcileriyle bir araya gelen Hannover B.Belediye Başkanı Belit Onay: „Mezarlığın Müslüman kısmındaki çok sayıda bebek mezarı harap edildiğini üzülerek gördüklerini belirterek,“ Hannover polisi ve eyalet güvenliği zaten soruşturma başlattı ve etkilenen ailelere bilgi verildi.Burada ölülerin huzurunu bozan bu nefreti en güçlü şekilde kınıyorum“ ifadesini kullandı.