Fatma Girik hayatını kaybetti

Uzun süredir sağlık sorunlarıyla mücadele eden Yeşilçam’ın ünlü oyuncusu Fatma Girik 79 yaşında hayatını kaybetti.

Usta oyuncu Fatma Girik, hayatını kaybetti. Acı haberi Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin sosyal medya hesabından paylaşım yaparak duyurdu.

Keskin paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Yeşilçam’ın ve Şişlimizin büyük değeri, ilçe başkanlığı yaptığım dönemde birlikte çalışmaktan onur duyduğum eski Şişli Belediye Başkanımız sevgili Fatma Girik’i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim.”

blank

SON FOTOĞRAFINI YEĞENİ PAYLAŞMIŞTI

Yeşilçam’ın usta sanatçılarından Fatma Girik, 2022’ye hastane odasında girmişti. Girik’in son fotoğrafını yeğeni sosyal medya hesabından paylaşmıştı.

blankFatma Girik, geçirdiği kalça ve beyin ameliyatları sonrasında zorlu bir süreç yaşadı. Uzun zamandır sağlık sorunlarıyla mücadele eden Girik, tedavisi nedeniyle 20 yıl yaşadığı Bodrum’daki evini bırakıp İstanbul’a dönmüştü.

blankCÜNEYT ARKIN GÖZYAŞLARI İÇİNDE KONUŞTU: BENİM DE BİR PARÇAM GİTTİ

TGRT habere bağlanan Cüneyt Arkın, konuşmakta güçlük çekerek Fatma Girik’in ölümünün ardından duygularını paylaştı:

“Böyle bir haberden sonra gün nasıl aydın olur ki… İçim yanıyor. Benim de bir parçam gitti. Can yoldaşımdı. Çok zarif bir insandı. Nur içinde yatsın. Bir tarihti o. Fatmam benim, canım kardeşim benim.”

blank

Fatma Girik’in vefatı ünlü isimleri de hüzne boğdu. Acı haberi alan ünlü isimler duygularını dile getirdi.

Hülya Koçyiğit: Hala onu kaybettiğimize inanamıyorum. Kendimi toparlamaya çalışıyorum konuşabilmek için. Bir ay kadar önce ziyaret etmiştim. Çok iyiydi. Aklı başındaydı. Yürüyemiyordu, onun için fizik tedavi görüyordu. Artık o yok. Hepimize o güzel gözleriyle enerji veriyordu. Çok anımız var birlikte. Allah hepimize sabır versin.

Perihan Savaş: Sözün bittiği yerdeyiz. Türk sineması çok önemli bir değerini daha kaybetti. Ben kendisiyle film çektim. Çok sevecen, çok cana yakın. filmdeki bütün kıyafetlerimle, makyajımla kendi ilgilendi. Kardeşini oynuyordum onun. Sette benim makyajımı yapardı. Benim ablamdı. Sette herkesi kucaklardı. Gerçekten çok üzgünüm.

Orhan Gencebay: Son derece üzgünüm. Biraz önce haberini TV’den aldım. Çok büyük bir kayıptır. Gerçekten çok büyük bir kayıp. Son zamanlardaki durumu hassastı. Türk sinemasına en büyük emekleri veren en büyük örneklerden biriydi. Beraber çalışmalarımız olmuştu. Bu tatilde Bodrum’da o kendisi Bodrum’da kalıyordu. Gidecektim fakat İstanbul’a döndü. Kendisi ile bir kaç defa telefonda konuştuk. İstanbul’da ziyarete gidecektim ama ziyaretçi almıyorlardı. Yakın takipteydik. Durumu iyi değildi. Kaybedeceğimizi hissetmiştik. Kendisini çok seviyorduk, Allah gani gani rahmet eylesin.

 Ahu Tuğba: Türk sineması dev bir ustayı kaybetti. Mekanın cennet olsun.

FATMA GİRİK KİMDİR?

12 Aralık 1942 tarihinde İstanbul’da doğan Fatma Girik, Cağaloğlu Kız Lisesi’ni bitirdi. 1957 yılında ilk başrolü olan, yönetmenliğini ve senaristliğini Seyfi Havaeri’nin yaptığı Leke’ydi. Leke’yi oyuncu olarak adından bahsettirmeyi başaramadığı birkaç iddiasız yapım daha izledi. Fatma Girik’in performansıyla dikkatlerden kaçmayacağı film, Memduh Ün’ün yönetmenliğindeki 1960 yapımı Ölüm Peşimizde’ydi. Memduh Ün’le tanışıklığı Girik’in hayatındaki dönüm noktalarından biri oldu.

180’den fazla filmde rol aldı. İleriki yıllarında siyasete de atılan Fatma Girik, 1989-1994 yılları arasında Şişli Belediye Başkanlığı yaptı. Siyaset ve oyunculuğun dışında kısa bir dönem televizyon ekranlarında Söz Fato’da adlı bir programın sunuculuğunu da yaptı.