FDP Alman-Türk Forumu kurdu

 

FDP Türk toplumu ile daha iyi diyaloğu sağlamak için Münih Alman-Türk Forumu DTFM (Deutsch-Türkisches Forum München) kurdu

Aykan İnan
MÜNİH – Hür Demokrat Parti FDP, Bavyera’da Türk toplumu ile daha iyi diyalog sağlamak için Münih Alman-Türk Forumu DTFM (Deutsch-Türkisches Forum München) kurdu. Forumun kuruluşunda FDP Medya & Ekonomi Komisyon Üyesi Nilgün Stauch, FDP Bavyera Başkanı Albert Duin ve yetkililerin onayı ve FDP Federal Meclis Milletvekili adayı Mahmut Türker’in desteğini alarak Türk-Alman Forum’u hayata geçirmek için yoğun çaba sarf ettiğini belirtti ve “Alman-Türk Forumu’nu kurmamızdaki asıl temel amacımız, ikili devlet ilişkileri son aylarda çok kötüye gitmesi. Bizler bu gelişmeyi önceden kesinlikle hayal bile edemezdik. Bu nedenle Alman-Türk Forumu kurduk. Liberal ruh ile diyaloğu sağlamak ve Alman-Türk konuları hakkında açıkça tartışabilme etkinliğine imkan sunmak ve zor zamana rağmen umudumuzu kaybetmeden ilişkilerin normalleştirilmesi ve iyileştirilmesi konusunda, aktif olarak katkıda bulunmak istiyoruz. Konularımız eğitim, ekonomi, uyum, kültür, medya ve bayanların politikada aktif olması” dedi.

“Siyasete katılın, partilere üye olun”
FDP’li eski Eyalet Başbakan Yardımcısı Martin Zeil DTFM kuruluşundaki konuşmasında “Bu forumun kuruluşu en çok şimdi lazım. Geleneksel iyi Türk-Alman ilişkileri yine iyileşmeli. Almanya’da 3,5 Milyon Türkün 100.000 işletmesi var ve 40 Milyar Euro ciro yapıyorlar. Almanya’nın aktif olarak çağırdığı Türkler olmadan Almanya’nın refahı düşünülemezdi. Bavyera Hükümet üyesiyken İstanbul’da Bavyera Temsilciliği açılmasını kabul ettirdim ve Mayıs 2011’de açtık. İki kere Türkiye’ye delegasyon gezisine katıldım ve çok kişi ile görüştüm. AB’de Yunanistan yerine Türkiye olsaydı finans politikasında daha az sorun yaşardık fikri çoğalıyor. Aktüel sorunları şans olarak görmeliyiz. 3,5 Milyon Türk ve Alman toplumu insan hakları ve hukuk devleti gibi tartışmasız değerlerde birleşmeli. Ekonomide ve eğitimde beraber çok şeyler kazandık. Siyasete katılın, partilere üye olun. Türkiye’ye AB üyeliği konusunda oyun oynandı. Türkiye Avrupa’ya ait, başka nereye olabilir ki. Düşmanları hedef göstermek hiç başarı getirmedi” dedi.

“FDP mutlaka 3. Parti olmalı”
FDP Federal Meclis Milletvekili adayı Mahmut Türker de DTFM’in buluşma yeri oluşturarak sorunlara katkı sunmasını destekledi ve “10 yıldan beri liberal düşünceyi Türk toplumu içinde tanıtıyorum. Son Eyalet Meclisi Seçimlerinde aynı seçim bölgesinde iki Türk asıllı aday olduğu için oylar bölünmüştü. Bu sefer yine aday oldum, çünkü Türkler arasında % 20-30 olan seçimlere katılım oranını yükseltmek istiyorum. Bir sene önce Türk-Alman ilişkilerinin kötüleştiği belli olunca bir şeyler yapmak mecbur oldu. Krizi şansa çevirmeliyiz. Türkiye içi tartışmalar artık Almanya’ya yansıyor, bununla nasıl baş etmeliyiz. 2014’ten beri Almanya’daki Türkler de Türkiye seçimlerinde oy verebiliyorlar. Hem muhalefet hem iktidar kendini göstermek istiyor. Almanya’daki muhalefet partileri Türkiye’deki muhalefet partileri ile işbirliği yapıyorlar.” dedi.
Federal Meclis Seçimlerinde FDP’nin mutlaka 3. parti olmasını savunan Türker, “Eğer FDP muhalefette kalırsa ve CDU-CSU-SPD büyük koalisyonu kurulursa aşırı sağcı parti muhalefet lideri olmaz ve hükümete ilk cevap verebilecek konumda olmaz. Eğer CDU-CSU-FDP hükümeti kurulursa FDP programını uygulamak için güçlü olmalı. En önemli konularımız eğitim ve NSU” dedi.