OY NASIL KULLANACAĞIZ?

Nebahat Uzun
HAMBURG- Almanya’da Federal Meclisi şekillendirmek için 24 Eylül’de gerçekleştirilecek genel seçimler için 61,5 Milyon seçmene sandık başına gitme çağrısı yapıldı. 720 bin Türkiye kökenli Alman vatandaşı seçmenin bulunduğu Almanya’da genel seçimlere Türk adaylar da büyük ilgi gösterdiler. 299 seçim bölgesinin bulunduğu ve 598 milletvekilinin seçileceği seçimlerde 4 bin 828 adayın 92’si Türkiye kökenli. 42 parti ve 111 bağımsız adayın yarışacağı seçimlerde Türklerin kurduğu Alman Demokratlar Birliği (AD-Demokraten) ise sadece Kuzey-Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde seçimlere katılabilecek. Bu partinin, Almanya genelinde seçime katılabilmesi için eyalet başına Alman vatandaşı ve seçme ve seçilme hakkı olan iki bin kişinin imzası gerekiyordu ve parti seçime sadece KRV eyaletinde girmeye hak kazandı. Türkiye kökenli adaylar en fazla 17 adayla Sol Parti’ye ve 16 adayla Sosyal Demokrat Parti’ye (SPD) ilgi gösterdi. Son genel seçimlerde 11 Türkiye kökenli aday meclise seçilmişti ama bu seçimlerde en az 15 Türkiye kökenli adayın meclise girmeyi başaracağı tahmin ediliyor. Hamburg’dan aday olan Almanya’nın Uyumdan Sorumlu Bakanı Aydan Özoğuz ve Metin Hakverdi de Federal Meclis’e yeniden girmesine kesin gözüyle bakılan adaylar listesinde yer alıyor.

OYUNUZU ÇÖPE ATARAK IRKÇILARI SEVİNDİRMEYİN
Son kamuoyu yoklamalarına göre Angela Merkel’in yeniden Başbakan adayı olduğu CDU/CSU’nun oy oranı yüzde 38, Başbakan olursa Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecini durdurma sözü veren Martin Schulz’un aday olduğu SPD’nin yüzde 22, aşırı sağcı parti AfD’nin yüzde 10, Sol Parti ve FDP’nin yüzde 9 ve Yeşillerin yüzde 8 oranında oy alacağı tahmin ediliyor. Aşırı sağcı AfD’nin 3. büyük parti olarak kamuoyu yoklamalarında yer alması ise, göçmen karşıtı politika yapmanın Almanya’da adeta prim yaptığını ortaya koydu. 19. kez yapılacak federal seçimlerde seçmenler daha önce başvurmaları halinde mektupla oy kullanabilecekleri gibi, 24 Eylül tarihinde saat 08.00 ila 17.00 arası bağlı bulundukları seçim sandıklarına kimlikleriyle giderek oylarını kullanabilecekler. Post Aktüel ekibi olarak bizler de seçme hakkı olanları sandık başına davet ederek demokrasiyi desteklemelerini tavsiye ediyoruz. Zira kullanılmayan oylarla aşırı sağcıların daha da güçlenmesi çok yüksek bir ihtimaldir.

Federal Almanya seçimlerinde nasıl oy kullanabilirim?
Mektup ile oy verme işlemi için yapmanız gereken şeyler şunlardır:
1.Mektup ile oy vermeye müracaat
Adresinize gelecek Seçim Bilgilendirme Mektubu dosyası içinde ‘mektup ile oy verme’ işlemi için müracaat formu mevcut. Bu formu doldurup göndermelisiniz.
2.Oy mektubunu doldurmak
Siz bu formu doldurup gönderdikten sonra,  ikinci etapta oy işlemlerini gerçekleştirebilmek için gerekli evraklar yine ev adresinize gönderiliyor. Oy pusulasını doldurduktan sonra ekte bulunan zarfın içine koymanız gerekiyor. Bu aşamada, şahsınıza ait hiçbir bilgiyi ne oy pusulasına ne de başka bir yere yazmamalısınız.
3.Oy mektubunu göndermek
Oy mektubunuzu en geç 22 Eylül 2017, saat 18.00’e kadar postaya vermelisiniz. Mektubu göndermek ücretsizdir.

ALMANYA SEÇİM SİSTEMİNİN İŞLEYİŞİ:
Alman seçim sistemine göre her seçmenin iki oy hakkı vardır. Meclis 598 milletvekilinden oluşmaktadır. Milletvekillerinin 299’u seçmenlerin birinci oy hakkı ile, geriye kalan 299 milletvekili ise ikinci oy hakkı ile seçiliyor. Oy pusulasının sol kısmında birinci oy hakkınız ile sizin oturduğunuz seçim bölgesi için adayınızı seçebiliyorsunuz. Almanya’da 299 seçim bölgesi var. Her seçim bölgesinde en fazla oyu alan kişi, meclise milletvekili olarak giriyor. Oy pusulasının sağ kısmında ise ikinci oy hakkınızı, partilerden birini işaretleyerek kullanıyorsunuz. Aldıkları oy oranına göre partilerin eyalet aday listelerinden belirlenen adaylar meclise milletvekili olarak giriyor. Böylelikle geriye kalan 299 milletvekili de seçilmiş oluyor. Seçim kanununa göre her iki oy hakkınızı da kullanmak zorunda değilsiniz. Ancak, iki oyunuzu da kullanmak istiyorsanız, hem sol tarafta, hem de sağ tarafta sadece bir şıkkı işaretlemelisiniz. Eğer sağ veya sol tarafta birden fazla şıkkı işaretleyecek olursanız veya oy pusulalarının üzerine özel bilgileriniz gibi başka bilgiler yazacak olursanız oyunuz geçersiz sayılacaktır.