Festivalde büyüleyen performans

 

Nebahat Uzun
HAMBURG- Türkiye ve Almanya arasında tiyatro ve sanat köprüsü kurmayı hedefleyen 2. Tiyatro Köprüsü Festivali, İstanbul Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Çağlar Yiğitoğulları’nın “Sınır Açan” isimli büyüleyici dans tiyatrosu performansıyla başladı. Gösteri öncesi kanun üstadı Turan Vurgun ve piyanist Eda And misafirlere müzik keyfi yaşattılar. Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekilleri Kazım Abacı ve Uwe Giffey’in da davetliler arasında bulunduğu festivali düzenleyen Mut Tiyatrosundaki açılışta sunumu Viyana’da yaşayan İstanbullu hiciv sanatçısı Aret Aleksanyan yaptı. Aleksanyan toplumlarda azınlıklara karşı ön yargıları kendine özgü mizahi üslupla deşifre etti.

 

HAMBURG’UN ÇEŞİTLİLİĞİNE KATKI
Festivalin ana finansörü Hamburg Kültür Senatörlüğü İnterkültürel Daire Başkanı Laura Helene Rüge geçen yıldaki başarının ardından festivalin bu yılda düzenlenmesinden duyduğu sevinci dile getirerek, “Festival Hamburg kültür yaşamının çeşitliliğe katkı sunuyor. İzmir’den İstanbul’dan, Berlin’den, Viyana’dan ve tabii ki Hamburg’dan tiyatro grupları sahne alacak. Festival aynı zamanda farklı kültür akım ve tarzlarının buluşma yeri” dedi. Mut Tiyatrosu ve festivalin genel sanat yönetmeni Mahmut Canbay, tiyatro ve sanatın insanlara özgürlük alanları yarattığına dikkat çekerek, “Etnik kökenin ayrımcılığa malzeme edildiği ve insanların kışkırtıldığı çağımızda, biz sanat yoluyla köprüler kurup, toplumların daha iyi anlaşmasını sağlamak istiyoruz” şeklinde konuştu. Kısa konuşmaların ardından Çağlar Yiğitoğulları”Sınır Açan”adlı dans performansı sergiledi. Cam bardakların üzerindeki büyük efor harcayarak hareket eden Yiğitoğulları’nın adeta akrobatik gösterisi davetliler tarafından hararetle alkışlandı.

2. TİYATRO KÖPRÜSÜ FESTİVALİNE ZENGİN PROGRAM
2. Tiyatro Festivalinin zengin programı kapsamında, 12 Nisan, saat 20:00’de “Kör Uçuş”, 13 Nisan, saat 16:00’da “Medea/Medeya”  Euripides’in ünlü trajedisi Zazaca dilinde, 13 Nisan, saat 20:00’de, “Hamburg & Wir”, Luv & Lee Doğaçlama Tiyatrosu, 18 Nisan, saat 19:00’da, ” Endamên rêzdar yên akademiyê/ Akademi İçin Bir Rapor”, Kafka’nın ünlü eseri Kürtçe olarak sahnelenecek. 19 Nisan, saat 20:00’de, “Hasretinden Prangalar Eskittim”, Ahmet Arif’in eseri Kemal Kocatürk yorumuyla sergilenecek. 20 Nisan, saat 20:00’de, “Unutulanlar”, Yersiz Kumpanya Tiyatrosu İstanbul, 21 Nisan, saat 16:00’da, Erol Arslan yönetiminde  Türk Klasik Müziği Korosu, 25 Nisan, saat 19:00’da, “Dümen” Getto Tiyatrosu, 26 Nisan, saat 20:00’de, “Annemin Almanya Masalı” oyunları yine Mut Tiyatrosu salonunda sahnelenecek.

 

ÇOK KÜLTÜRLÜ HAMBURG’A ÇOK KÜLTÜRLÜ TİYATRO FESTİVALİ
26 Nisan, saat 20:00’deki, Hasret Gültekin Müzikali ise festival kapsamında Haus im Park, Gräpelweg 8, Hamburg adresinde gerçekleştirilecek. 27 Nisan, saat 16:00’da, “Kardeşim Dr. Nebi Kesen” – Hevale bar giran adlı belgesel, Almanca ve Kürtçe olarak Mut Tiyatrosunda gösterilecek. Yine 27 Nisan’da saat 20:00, Meltem Cumbul & Emre Yavuz (piyano) konseri Rudolf Steiner Haus, Mittelweg 11 adresinde yapılacak. Festivalin son günü olan 28 Nisan’da, saat 16:00’da Mut Tiyatrosunda sergilenecek olan, İzmir Halk Tiyatrosu’nun “Öykülerden Kovulanlar” adlı oyunuyla festivalin kapanışı gerçekleştirilecek. Festivalin, Almanya’nın çok kültürlü yapısına uyduğunu ifade eden festivalin organizatörü, Mut Tiyatrosu Yönetmeni Mahmut Canbay, ”Festivalle başta gençler olmak üzere, tiyatro ve kültür yaşamına çok dahil olmayan kesimleri bu alana çekmek istedik. İnsanların kendilerini bulabildikleri oyunlar sunulduğunda ilginin olduğu çok belirgin şekilde görüyoruz. Hiç kimse kültürel yaşamının dışında kalmamalı. Kapımız herkese açık. Herkes bu toplumun zenginliğidir“ şeklinde konuştu. Festival programı hakkında detaylı bilgilerin www.muttheater.de  internet sayfasından alınabileceği belirtildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın