Firmalara “Dijital Güç” desteği sunuyoruz

Teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediği günümüzde “Dijital Güç” olarak ifade edilen internet ve sosyal medya platformlarında tanıtım ve satış-pazarlama ekonominin olmazsa olmazı haline geldi. Dijital ortamlar, firmaların marka değerinin hızla artmasına, satış ve pazarlama işlemlerini yükselterek ciddi cirolara ulaşmasına ve reklam ve tanıtımlarını en iyi şekilde yapabildikleri mecralar haline gelmiştir.

 

 

Hüsamettin Özkan
MANNHEIM – Uzun zamandır firmalara “Dijital Güç” denilen internet ve sosyal medya hizmeti sunan Pure Media & Marketing Genel Müdürü Mevlüt İdare konuyla ilgili verdiği bilgilerle Post okuyucularını aydınlattı. Konuyu temelden ele alan Mevlüt İdare, ürün veya hizmet sunan bir markanın mutlu ve memnun müşterilere sahip olmadan her zaman hayatta kalamayacağına dikkat çekerek, “Bütün ticari oluşumlar, ürün veya hizmetlerine devamlı para harcayan hatta başkalarına tavsiye eden sadık müşterilere sahip olmayı çok isterler. Bu sonuca ulaşabilmek için iyi tasarlanmış ve dikkatlice planlanmış bir sadakat programı gerekir. Bu program yalnızca mevcut müşterileri elde tutmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yeni müşteriler kazanmanıza yardımcı olabilir. Müşteri sadakati yönetimi ana iş akışında bulunması gerekecek kadar önemli bir konu iken maalesef markaların sadece %18’i bu noktaya odaklanmaktadır” dedi.

 

Müşteri analizini en iyi dijital güç yapıyor
Tüketicilerin istek ve tercihlerinin tespitinin önemine vurgu yapan İdare, “Bireylerin dijital ortamdaki davranışlarının nasıl değiştiğini ve hangi ruh hali içinde bilgi topladıklarını çok iyi analiz etmek gerekiyor. Yani pazarlamacıların, tüketicilerin markaları nasıl kıyasladıklarını öğrenmesi çok önemli. Herhangi bir tüketici bir ürüne veya hizmete ihtiyaç duyduğunda öncelikle akıllı cihazlarıyla arama motorlarında veya Youtube gibi görsel platformlarda araştırma yaparak başlıyor. Kısa sürelerde karşısına çıkan seçenekleri eleyip, birkaç markayı aklına kazıyor ve sonunda yakınlık hissettiği bir markayı satın alıyor” dedi.
Bugünün pazarlamacıları, potansiyel müşterilerin eleştirel ve sabırsız davranış kalıplarını kavramakla yükümlü. Çoğu şirket Dijital pazarlamayı sadece bir internet sitesi kurmak, sosyal medyada bulunmak ve online ticarete başlamak olarak görüyor. Oysa Inbound Pazarlama bütün bu süreçleri yönetmenin ve fayda sağlamanın en etkin yolu. Bugünün pazarlama dünyasında markayı müşteriye itmek değil, müşteriyi bir mıknatıs gibi markaya çekmek esastır. İşte Inbound Pazarlama tam da bunları yaptığı için çok değerli. Geleneksel pazarlamayı dijital pazarlamadan ayıran en büyük fark ölçülebilir olmasıdır. Kullandığınız bütün dijital pazarlama teknikleri farklı araçlarla çok kapsamlı şekillerde analiz edilebilir. Dijital pazarlama geleneksel pazarlamaya nazaran çok daha düşük maliyetlerle yapılabilir. Geleneksel pazarlamada harcayacağınız paranın çok daha azı ile bu alanda daha yüksek verimliliğe ulaşabilirsiniz. Diğer önemli olan bir faktör de, hedefleme özgürlüğüdür. Bu sayede dijital pazarlama stratejilerinizi potansiyel müşterilerinizin yaşlarına, cinsiyetlerine, oturdukları semtlere, ilgilendikleri konulara göre oluşturabilir ve istediğiniz zaman dilimlerinde yayınlayabilirsiniz.