Flensburg’ daki merkezi trafik ceza puanları kayıt sistemi hakkında bilmeniz gerekenler !

Flensburg’ daki merkezi trafik ceza puanları kayıt sistemi hakkında bilmeniz gerekenler !

Almanya’da 57 milyon ehliyet sahibinin ehliyet konusunda en çok ilgilendiren sorulardan biri Flensburg sehrinde bulunan merkezi trafik ceza puanları kayıt sistemi hakkında.

PUAN SİSTEMİ NASIL İŞLİYOR ?

Almanya’ da 2014 yılından itibaren yeni trafik puan sistemi yürürlüğe girdi. Daha önce 18 olarak belirlenen trafik cezası puanı üst sınırı 8’e çekildi. Buna göre 8 ceza puanını dolduran sürücülerin ehliyetine el konuluyor.

Yapılan trafik ihlallerine göre 1, 2 veya 3 puanlık cezalar veriliyor. Puan sisteminde 4-5 puan durumunda olanlar için ilk uyarı yazısı gönderiliyor. 6-7 puana çıkınca uyarı mektubu tekrarlanıyor. Sekiz puana ulaşılınca ise ehliyete el konuluyor. 8 puanlık ceza durumunda alınan ehliyet sonrası ise sürücü 6 ay araç kullanamıyor. 6 ay sonra, tekrar ehliyet almak için başvuru gereklidir. Bunun için şart olarak da özel bir kurs yapıp (MPU), o kurs başarıyla geçilmesi gerekiyor. Aksi takdirde ehliyetin geriye alınması mümkün değil. Kanun bu konuda çok net ifadeler içeriyor. 8 puan alan kişinin buna karşı bir itirazı hiç bir fayda sağlamaz. İsterse kendi mesleği şoförlük olsun, ehliyeti mutlaka gideceği anlamına geliyor. Bu konudan ayrı tutulması gereken bazı ihlallerden ötürü yanısıra verilen 1 ila 3 aya kadar olan sürüş yasağı konusudur (Fahrverbot). Bu durumlarda kişi cezası dolduğunda ehliyetini kursa katılmadan geri alır.

CEZA PUANLARININ SİLİNME SÜRELERİ

2014 yılında yapılan kanun değişikliği ile beraber puan cezası alınan suçların her biri için ayrı “zamanaşımı” geçerlidir. Bu süreler suçun ağırlığına göre değişir.

Alınan ceza puanları aşağıdaki şekilde zaman aşımına uğrar ve trafik sicilinden silinir:

1 ceza puanı 2,5 yıl içinde

2 ceza puanı 5 yıl içinde

Daha ağır olanlar ise (3 ceza puanı) 10 yıldan sonra silinir.

Silinme puanların birbirine bağlı olmadan gerçekleşir. Her puanın kendi zamanı geldiğinde “otomatik” silinir.

KURS

Trafik suçlarıyla ilgili merkezi kayıtların tutulduğu Flensburg’ta ceza puanları birikim sınırına yaklaşıldığı zaman, gönüllü olarak özel sürücü seminerlerine katılıp bu ceza puanlarını azaltmak mümkün. Ancak bu her zaman mümkün değil.

Puanları düşürmek için her 5 sene içerisinde bir kere seminer katılımı sağlanıp, 1 puanın silinmesi mümkün. Fakat bu sadece en fazla 5 puan alana kadar mümkündür. Yani 6 puan toplamış biri için, seminere katılmak fayda sağlamaz.

Yolunuz açık olsun !
Always Look on the Bright Side of Life.

Hayata her zaman olumlu yönden bak.

#cezakurdu
#avukatÖzkanArikan

Ceza ve trafik hukukunda güçlü

Instagramm: https://instagram.com/rechtsanwalt_arikan?igshid=zivc1qcxap8h

Whatsapp: 0170 775 41 42