FRANKFURT’A GÖÇMEN BAŞKAN

Frankfurt’un yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Mike Josef oldu

Frankfurt’ta ikinci tur seçimleri pazar günü gerçekleştirildi. CDU’lu aday Uwe Becker ile yarışan Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini Suriyeli göçmen çocuğu Mike Josef (SPD) kazandı. Josef, seçimde ikinci turu on puan geriden gelerek kazandı

Kâmil Yılmaz
FRANKFURT – Almanya’nın en önemli metropol şehirlerinden birisi olan Frankfurt’un yeni Büyükşehir Belediye Başkanı belli oldu. İlk tur seçimlerinde en fazla oyu alan iki aday arasında yapılan ikinci tur seçimlerinde oyların yaklaşık yüzde 51,7’sini elde eden SPD’li aday Mike Josef, şehrin yeni Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Sosyal demokratların adayının ipi göğüslediği seçimlerde oyların yüzde 48,3’ünü elde eden CDU’lu aday Uwe Becker ilk turdaki seçimlerde oyların yüzde 34,5’ünü almayı başarmıştı. İlk turda yüzde 21 oy alan Manuela Rottmann’ın (Yeşiller) seçmeni muhtemelen Josef’in seçilmesinde büyük etkisi olduğu tahmin ediliyor. İkinci tura katılım oranı yüzde 35,4 olarak gerçekleşti. Almanya’ya Suriyeli mültecilerin çocuğu olarak gelen Mike Josef, SPD, Yeşiller, FDP ve Volt’tan oluşan dört partili belediye koalisyonunda kentsel gelişimden sorumlu encümen olarak görev yapıyordu. Seçimden tarihi zaferle ayrılan Mike Josef, yaptığı açıklamada; “Gerçekten çok duygulandım ve minnettarlıktan başka bir şey hissetmiyorum, tüm Frankfurt halkının belediye başkanı olmak istiyorum. Bu sorumluluğun bana verilmesi benim için bir onurdur, bunu alçakgönüllülükle yerine getireceğim” şeklinde duygularını dile getirdi. Seçimler, eski Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann’ın yolsuzluğa karıştığı gerekçesiyle düzenlenen halk oylaması ile görevden alınmasıyla yapılması sonucu gerçekleştirildi. Feldmann, bu halk oylamasıyla görevde alınan ilk büyükşehir belediye başkanı ünvanına ulaşmıştı.

Mike Josef kimdir?
Josef, 1983 yılında Suriye’nin Kamışlı kentinde doğdu. Hıristiyan azınlığın bir parçası olan ailesi 1987 yılında ülkeyi terk etti. 1999 yılında Ulm-Wiblingen’deki Albert-Einstein-Realschule’de ortaokul bitirme sertifikasını aldı ve 2002 yılında Neu-Ulm’daki Fachoberschule’de ileri teknik üniversite giriş yeterliliğini elde etti. 2002-2003 yılları arasında Ulm’deki Alman Kızılhaçı’nda sivil hizmette bulundu. Josef 2004 yılında başladığı Frankfurt’taki Goethe Üniversitesi’nde siyaset bilimi, tarih ve hukuk bölümünden ve 2010 yılında da siyaset bilimi bölümünden mezun oldu. 2011 yılından sulh hâkimi olarak seçilinceye kadar Frankfurt Römer’de SPD meclis grubunda belediye meclis üyeliği yaptı ve Hessen’in güneydoğusunda DGB’de örgütlenme sekreteri olarak çalıştı. Mike Josef, 2013’ten 11 Kasım 2022’ye kadar Frankfurt SPD’nin başkanlığını üstlendi. Mike Josef evli ve iki oğlu var.