Fransız milletvekili Autain: Bu ülke aklını mı yitirdi?

Fransız Milletvekili Autain, Müslümanlara karşı takındığı uygulamaları eleştirdi “Fransa deliriyor” dedi, nefretin ülkeyi iç savaşa sürüklediğini ifade etti.

İslam dünyasına adeta savaş açan Fransa, skandal uygulamaları devreye sokuyor.
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Peygamber Efendimizle ilgili yapılan çirkin karikatürleri devlet binalarına yansıttırmaya başladı. Bu, ülkedeki Müslümanlar kadar aklı başındaki Fransızları da rahatsız etti. Onlardan biri olan Fransız Milletvekili Clementine Autain, Fransız yöneticilerin delirmeye başladığını söyledi.

FAŞİSTLERİN ÖNÜNE KIRMIZI HALI SERİLİYOR

Fransa’da Müslümanlara karşı yapılan yorum ve uygulamaları eleştiren Autain “Ülkemizin durumundan kaygılıyım, kimin daha iyi aşırı sağ fikri getireceği yarışmasına girmişiz. Ülkedeki nefret iklimini aşırı sağ daha da besliyor. Deliriyoruz. Mantıksız yorumlar yapılıyor. Kızgınım, çünkü kabul edilemez, ülkemizde aşırı sağın önüne kırmızı halı seriliyor” dedi.

Ülkede bazı aşırı sağcı düşünürlerin ve siyasilerin yabancı uyruklu isimlerin yasaklanmasını istemesini akıl almaz bulan Austin “İsimlerin artık Fransız takviminden koyulması ne demek? İçişleri Bakanının marketlerdeki helal reyonu kapatmayı istemesi ne demek ? Artık başörtünün yasaklanması gerektiğini ifade etmek ne demek? Sizce bunlar ortamı sakinleştirir mi? Dengeyi bulmak ve birlik olmak lazım. Terörle mücadele tüm Müslümanları takip etmek mi? Aksine böyle davranarak hem Müslümanları gericilere teslim etmiş oluruz, hem de teröristlerin gündemine, ajandasına adımızı yazmış oluruz” diye konuştu.

İÇ SAVAŞA GİDERİZ

Fransa’nın kritik bir noktada olduğunu ve delirmekte olduğunu ifade eden milletvekili “ Fransa’da Müslümanlara karşı bir ayrımcılık var, bunun adı İslamofobi. Ben Charlie Hebdo eylemlerine de gitmiştim, orada muhatap olunmaması gereken insanlarla yan yana durdum, Yahudi düşmanlarına karşı eylemlere de gitmiştim, orada da beni ve ailemi ölümle tehdit eden faşistlerle karşılaştım. İslamofobiye karşı eylemlere de gittim, orada da yan yana gelmek istemeyeceğim insanlar var ama bu eylemlerin hepsine aynı değerleri savunmak için katıldım. Öğretmen Samuel Paty’nin de anma törenine katıldım. Bunların hepsine aynı değerlerimizi korumak için gittim” açıklaması yaptı. Austin artan İslamofobinin ülkeyi iç savaşın eşiğine götürdüğü uyarısını yaptı.

Paris’te Pantin Camii’nin İçişleri Bakanı talimatıyla kapatılması ile alakalı “mantıklı ve hukuk çerçevesinde” davranılması gerektiğini dilen getiren Autain, “Özgürlük ve hukuk devleti değerlerini savunmak için teröre karşı bu değerlere sahip çıkmak gerekiyor” ifadesini kullandı.

DEAŞ’A SPONSOR OLAN ŞİRKETE BAKIN

Fransız şirketi Lafarge’ın DEAŞ’la ticaret yapması gibi konuların üzerine gidilmesi gerektiğini söyleyen Autain “Teröristlerle helal reyonu kaldırarak değil, uluslararası ilişkilerimizi gözden geçirerek mücadele ederiz” dedi

Kaynak: İHA

You cannot copy content of this page