Gazeteler azalırken meslekte zorluklar artıyor

 

Nebahat Uzun
HAMBURG- Hamburg Türk Basın Birliği’nin (HTBB) düzenlediği “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ne ilgi ve katılım yoğun oldu. Hamburg ve Çevresi Türk Toplumu (TGH) binasında gerçekleştirilen etkinliğe Hamburg Başkonsolosu Yonca Sunel, Hamburg Eyalet Parlamentosu milletvekilleri Nebahat Güçlü, Güngör Yılmaz ve Antalya Bilim Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Gümrükçü’nün yanı sıra sivil toplum kuruluşu temsilcileri, spor dernekleri başkanları, basın mensupları ve davetliler katıldı.

 

Basın şehitleri anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte HTBB Başkan Yardımcısı Ertaş Akçelik, günün anlam ve önemini içeren bir konuşma yaptı. Almanya’da yasalar sayesinde medyanın sorunsuz bir şekilde görevini yaptığını ifade eden HTBB Başkanı Mehmet Atak, “Türkiye’de de medya ile ilgili yasalar var ama uygulamada  tutuklamalar, mahkumiyet ve tazminat davaları haberleri devam ediyor” şeklinde konuştu.

Atak, “Hamburg’da gazetelerimiz, dergilerimiz, radyo ve televizyon programlarımız mevcut. Ama bu medya organlarında çalışan arkadaşlarımız maalesef tatminkar ücretler alamıyorlar. Medya branşında işin başında olanlar vergi dairesine vergilerini verirlerken bastırılan duyuru broşürlerinde reklam yayınlayanlar bunun vergisini veriyorlar mı? Bu konunun takipçisi olacağız” dedi. Hamburglu basının birlik ve beraberliğinin tüm Almanya’ya örnek teşkil ettiği cümleleriyle konuşmasına başlayan Başkonsolos Sunel, medya sektörüne emeği geçen duayen gazetecilere teşekkür ederken genç gazetecilere de azim ve başarılar diledi.

GAZETELERİN SAYILARI AZALIYOR, ÇALIŞMA ŞARTLARI ZORLAŞIYOR
Görev süresinde basının çalışmalarını da yakından takip ettiğini ifade eden Sunel, “Zaman içinde buradaki Türk medyasının nasıl değiştiğini, gazetelerin sayılarının azaldığını, çalışma şartlarının nasıl zorlaştığını görüyorum. Ama azminizi yitirmemenizi takdir ediyorum. Sizler bizim toplumumuzun sesi, sorunların takipçisi ve bizim denetçimizsiniz. Aynı zamanda Türk toplumun hissiyatı, konsolosluk ile vatandaş arasında köprüsünüz. Sizlerin yönlendirmeleri bizim için çok önemli” şeklinde konuştu.

 

Basının demokrasiyi güçlendiren bir unsur olduğunun altını çizen Sunel, tüm dünyada insan hakları ve basın özgürlüğünün ileriye götürülmesi mümkün olduğunu da sözlerine ekledi. Hamburg’da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlamasını ilk başlatan ve 7 yıl boyunca sürdüren Hamburg Beşiktaşlılar Birliği Onursal Başkanı Lütfü Kortaş konuşmasında basın mensuplarına başarılar diledi. Almanya’da yaşayan göçmenlerin sorunlarına dikkat çeken Milletvekili Nebahat Güçlü, Alman basını ile Türk basını arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinin önemine vurgu yaparken Milletvekili Güngör Yılmaz, vatandaşların haber alma hakkı açısından basının çalışmalarının önemli olduğunu ifade etti.

Program kapsamında TGH Başkanı Murat Kaplan, Prof. Dr. Harun Gümrükçü’nün konuşmalarının yanı sıra dernek temsilcileri ve davetliler de söz hakkı alarak fikirlerini dile getirdiler. Sunumunu Nebahat Uzun ve Ali Akdemir’in yaptığı etkinlikte sanatçı Turan Vurgun’un kanun dinletisi, Hasan Şimşek yönetimindeki Hamburg Anadolu Alevileri Kültür Birliği (Haak-Bir) Korosu’nun türkü dinletisi geceye zenginlik katarken sanatçı Özcan Süer de Vurgun’un kanununa sesiyle eşlik etti. Gecenin sonunda davetliler lezzetli ikramlar eşliğinde sohbet etme fırsatı da buldu.