Almanya ile ticari ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz.

blank

Bremen Ticaret Odası’ında (HK) Türk-Alman işbirliği gelişmesi için fırsat ve öneriler sunuldu.

 

 

blank
Gülsüm Tan BREMEN
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Teknik Danışmanlık ve KOBİ Geliştirme Müdürü Veysel Çelebi, beraberinde iş insanlarından oluşan heyet ile Bremen Ticaret Odasının konuğu oldu. Türk-Alman Ticaret Ve Sanayi Odası (TD-IHK) ve bilişim şirket gurubu Uzuner Consulting GmbH’nin yönetici ortağı Bülent Uzuner’in organizasyonuyla Bremen Ticaret Odası’ında (HK) gerçekleşen toplantıda Hannover Başkonsolosu Gül Özge Kaya, Ticaret Ataşesi Yasemin Özak Coşkun, Türk-Alman Ticaret Ve Sanayi Odası (TD-IHK) Genel Sekreteri Okan Özoğlu, Türkiye’nin Bremen Fahri Konsolosu Nils Hermann ve Türk-Alman iş insanları yer aldı.

 

blank

Bremen’de yatırım yapmak avantajlı
Bremen Ticaret Odası Uluslararası İlişkiler Müdürü Volkmar Herr’in evsahipliğinde gerçekleşen toplantıda yapılan tanıtımlarla Türk-Alman işbirliği gelişmesi için fırsat ve öneriler sunuldu. Bremen Yatırım Ajansı Türkiye Koordinatörü Erol Tüfekçi, sunumuyla Bremen’i tanıtırken, “ Bremen, Avrupa’nın 4. Almanya’nın ise 2. Büyük limanına sahip 50 bini Türk kökenli 700 bin insanın yaşamaktadır. Bremen, Almanya’nın en küçük eyaleti olmasına rağmen büyük firmaları sahip. Otomotif ve Uzay teknolojilerin yanısıra üretim ve bir logistik merkezidir. Yatırımcılar, limanı ve maliyetleri açısından avantajlı bir eyalet olan Bremen’i tercih etmektedir. Bizde sizlere destek olmak için buradayız”dedi.

 

blankblank

Almanya ile ticari ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz.
Sunumuyla Gaziantep’i detaylı bir şekilde tanıtan GSO heyetinden Veysel Çelebi,” Gaziantep,Türkiye’nin 6. Büyük şehri ve ilk yerleşim bölgesi, ticari alanda Ortadoğu ve Avrupa arasında bir köprü teşkil etmektedir. Beş farklı organize sanayimiz bulunmaktadır. Türkiye’nin en çok ihracat yapan şehirler arasında 6. Sıradayız. İhracat yaptığımız ülkeler arasında 7. Sırada bulunan Almanya ile ticari ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz” diye konuştu.
TD-IHK Genel Sekreteri Okan Özoğlu,kurumu tanıtarak hizmetleri hakkında bilgi verirken, Almanya ile Türkiye arasındaki tüm ekonomik konularda özel şirketler için bir muhatap ve arabulucu konumunda olduğunu kaydetti. Özoğlu, yatırım yapacak iş insanlarına tavsiyelerde bulundu.

blankblank
Bilişim sektörü çok önemli
Başkonsolos Kaya’nın selamlama konuşması yaptığı toplantıda Bülent Uzuner, sunumlarda çağın önemli sektörlerinden Bilişim sektörüne değinilmediğini hatırlatarak , „Günümüzde bilişim sistemsiz hiç bir şey üretilemez ve hizmet verilemez. Almanya’nın başarı hikayesinin sebebide budur aslında. Almanya’nın bu sektörde 125 milyar euroluk bir ticari hacmi varken Türkiye’de bu rakam 10 milyar euro cıvarında.“ Batı Almanya’da en büyük bilişim şirketi gurubu olduklarını belirten Uzuner, „Yaklaşık 200 elemanımız var.Türkiye’de iki şirketimiz bulunuyor. Türk pazarına danışmanlık, dijitalleşme, ileri teknoloji strateşisi, sss ile eTicareti uygulamaları ve yazılım hizmeti veriyoruz“ dedi.

 

blank

Almanya pazarına girmek isteyenler buradan bir partner edinmeli
Almanya’ya gelmek isteyen Türk şirketlerine tavsiyelerde de bulunan Uzuner, „Almanya çok büyük ve zor bir Pazar. Mutlaka burada bir partneriniz olması lazım. Bunu ya TD-IHK üzerinden bir Alman firması veya Almanya’da sayıları yüz bini geçen Türk kökenli iş verenler ile yapılabilir. Başka bir ülkede bu sayıda bir Türk işverenleri bulunmamaktadır. Almanya’ya gelmek isteyenler bunu değerlendirmelidirler” ifadesini kullandı.

 

blank

İş birliği fırsatları görünür oldu
Toplantı sonunda değerlendirmede bulunan Veysel Çelebi, Gaziantep Sanayi Odası olarak üyelerimizin teknolojik ürünler üretmeleri ve Avrupa’ya ihracat yapmaları amacıyla üç gündür Almanya’dayız. Daha önce Hannover Sanayi fuarını ziyaret ettik. Firmalarımızın orada bire bir görüşme sağladıkları başarılı bir ziyaret oldu. Bremen’deki toplantımızda hayırlara vesile olmasını diliyoruz“ dedi.
Konuklarını yolcu eden Volkmar Herr ise, “Bugün dinlediğimiz Gaziantep sunumundan çok etkilendim. Orada sanayi için inşa edilmiş ve dahada genişletilecek olan alanı son derece ilginç buldum. Bence işbirliğimiz için birçok fırsatlar olduğunu düşünüyorum” diye değerlendirmede bulundu.