“GEÇMİŞİM GELECEĞİMİN TEMİNATIDIR”

MURAT PEHLİVAN

DUİSBURG- Sol Parti’den Duisburg 1. Bölge adayı olan Duisburg Belediye Meclisi Üyesi Mirze Edis (49), gelecek ay yapılacak olan genel seçimlerde Federal Meclis’e girmek için mücadele verecek. “Belediye Meclisi’ndeyken nasıl vatandaşlarımız için gecemi gündüze kattıysam aynı şekilde Bundestag’da çalışmalarıma devam etmek istiyorum” diyen Edis, “1975’ten beri bu şehirdeyim. 1998 yılından itibaren de Hüttenwerk Krupp Mannesmann’da çalışıyorum. Kiralık işçilik kölelik demektir ve bu uygulama kaldırılmalıdır. Ayrıca haftalık çalışma günü 4 olmalıdır. Bununla ilgili yasal değişiklik şart. Göçmenler de, sosyal hayata ve ekonomiye kazandırılmalıdır. Sosyal konut açığı kapatılmalı, geri kalmış semtler, devlet kurumları tarafından desteklenmeli” diye konuştu.

TECRÜBELİ SİYASETÇİ
“Geçmişim, geleceğimin teminatıdır” ifadesini kullanan Edis, “Yerel siyasetteki tecrübemi federal politikaya taşımak istiyorum. 1994 yılından beri işçi temsilcisi görevini yürütüyorum. Aynı zamanda uzun yıllardır Duisburg Uyum Meclisi üyesi ve Duisburg Belediye Meclisi üyeliği yapıyorum. Öte yandan izin döneminde ülke sınırlarında çile çeken göçmenler için Almanya’da bir çalışma yapılmalı, diye düşünüyorum. Bu zulme bir çözüm bulunması için uğraş vereceğim” şeklinde konuştu. Almanya’nın Federal seçimlerinde Sol Parti’ den Duisburg 1. Bölgeden Federal Meclise girebilmek için aday olan bölgenin tek Türk kökenli adayı Duisburg Belediye Meclisi Üyesi Mirze Edis” geçmişte belediye meclisinde nasıl vatandaşlarımız için gecemi gündüze kattı isem daha fazla çalışma imkanının olduğu Federal Meclise seçilirsem aynı kararlılık ile çalışmalarıma devam edeceğim, geçmişim geleceğimin teminatıdır” dedi.

1994 yılından beri işçi temsilcisi olarak ve uzun yıllardır Duisburg Uyum Meclisi üyesi ve Duisburg Belediye Meclisi üyelikleri ile siyaset yapan 49 yaşındaki Mirze Edis, özellikle geçici işçiliğin kölelik olduğunun altını çizip ” eğer seçilirsem bu uğurda büyük çalışma içinde olacağım” dedi.

KİRALIK İŞÇİLİK KALDIRILMALI

Edis gazetemize verdiği söyleşide “1975 den beri Duisburg’da yaşıyorum. 1998’den beri Hüttenwerk Krupp Mannesmann’da çalışıyorum.
Çelik konusunda daha fazla desteğe ihtiyacımız var. Böylelikle daha uzun süreli iş yeri sunabiliriz ve sosyal ekolojik değişime katkı sağlayabiliriz.
Geçici işçilik(kiralık) kölelik demektir ve bu kaldırılmalıdır. Daha kısa bir iş haftası olması gerekiyor. Yani sadece 4 iş günü ama değişmeyen maaş gerekli. 4 iş günü yasası yürülüge girmesi gerekiyor.

GÖÇMENLERİN İZİN YOLU ÇİLE YOLU OLMAMALI

Göçmenlerin sosyal hayata ve ekonomiye katılabilmeleri için elimden geleni yapacağım. Ayrıca izin dönemi ülke sınırlarında çile çeken göçmenler için Almanya’ da bir çalışma içinde olmalı. Bu zulme bir çözüm bulunması için uğraş vereceğim.
Sosyal konut sıkıntısı var. Gerekli ihtiyaci giderebilmek için 5 milyon sosyal daire yaptırmamız gerekiyor. Maddi anlamda çökmüş semtler devlet tarafından desteklenmesi gerekiyor.