Geleceğimizin teminatı çocuklarımıza anadilimizi öğretelim

 

Erdal Altuntaş HAMBURG
Hamburg Başkonsolosluğu ve Hamburg Belediyesi himayesinde, Eğitim Ataşeliğinin büyük katkılarıyla, Hamburg Türk Toplumu (TGH) öncülüğünde eyaletteki 23 sivil toplum kuruluşunun ortaklaşa düzenlediği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, yaklaşık 5 bin kişinin katılımıyla gerçekleşti. Etkinliğe ilk defa Hamburg Belediyesi de destek vermesine rağmen belediye başkanı etkinliğe katılamadı. TGH bahçesindeki etkinliğe Hamburg Başkonsolosu Derya Kara, Hamburg Eğitim Ataşesi Lütfi Dede, TGH Başkanı Murat Kaplan, öğretmenler, öğrenciler, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra SPD’li milletvekili Barış Öneş, Meclis Üyesi Ali Kazancı ve Hakan Demirel, Sol Parti Milletvekili Metin Kaya, Yeşiller Milletvekili Filiz Demirel ile Alman siyasi parti temsilcileri katıldı. Şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Alman Milli Marşı’nın okunmasının ardından Zeybek Bayrak gösterisi yapılarak program başladı.

ÇOCUKLAR GELECEĞİMİZDİR
Sahneye TGH yönetim kurulundan Derya Tuncel, Önder Zeybek ve çocuklarla el ele çıkan TGH Başkanı Murat Kaplan Almanca olarak yaptığı açılış konuşmasında, “Kurtuluş Savaşı’nın mihenk taşı 23 Nisan bizler için çok önemli. 103 yıl önce büyük millet meclisinin temelleri 23 Nisan’da atıldı. Ve Atatürk bu günü dünya çocuklarına armağan etti. Onu kutlamak için buraya toplandık. Emeği geçen tüm derneklerimize, konsolosluğumuza ve siz katılımcılara teşekkür ederiz. Çocuklar bizim geleceğimizdir. Bugün belediye başkanımız aramızda olamadı ama bu etkinliği seneye daha büyük ve coşkulu olarak Hamburg Belediye sarayı önünde yapmak istiyoruz“ dedi.

İKİ BAYRAMI BİR ARADA KUTLADIK
Türkçe-Almanca iki dilli sunulan etkinlikte konuşan Hamburg Eğitim Ataşesi Lütfi Dede „Geleceğimizin teminatı çocuklar, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum“ diye konuşmasına başladı. Vatan şehitleri ile 6 Şubat depreminde hayatını kaybedenleri rahmetle anan Ataşe Dede „Bugün 23 Nisan ve Ramazan bayramı olmak üzere iki bayramı bir arada kutluyoruz. Ataşelik olarak öncelikli görevimiz, geleceğin teminatı olan çocuklarımızın ve gençlerimizin anadilimiz Türkçeyi öğrenmelerini sağlamamaktır. Bu bağlamda çocuklarımızın anavatanıyla bağlarının güçlenmesi, anadilimizin, kültür ve tarihimizin öğrenilmesi, geleceğe aktarılması eğitim ataşeliği olarak bizim, aynı zamanda veliler olarak da sizlerin asli görevidir“ dedi. Dede; devletin gönderdiği öğretmenlerin sunduğu Türkçe ve Türk Kültürü derslerine de çocukların gönderilmesi çağrısında bulundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Hamburg Başkonsolosu Derya Kara, “Milletimizin bağımsızlığını, kaderini kendi ellerine aldığı, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu gerçeğinin tescillendiği 23 Nisan organizasyonunda sizlerle birlikte olmaktan çok büyük memnuniyet duyuyorum. Bu vesileyle organizasyonda emeği geçen başta küçüklerimize, öğretmenlerimize, velilerimize ve derneklerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum“ dedi.

5 BİN KİŞİ KATILDI
Etkinlik kapsamında açık hava etkinlikleri, şiir sunumları, halk oyunları ve dans gösterileri eşliğinde eğlenen çocuklar, lezzetli ikramlarla hoşça vakit geçirdiler. 5 bine yakın katılımcı güzel havanın da etkisiyle aileleriyle güzel bir gün yaşadı. Saat 16:30’dan sonra yağan yağmurla etkinlik alanındakilerin büyük çoğu alanı terk etti. Etkinlik 18:00’e kadar devam etti. Etkinliğe destek veren dernekler de açtıkları stantlarda çocuklara yönelik eğlence ve yarışmalar yaparak onlara hediyeler verdiler. Büyük sahnede ise Türk öğretmenleri tarafından hazırlanan çeşitli şarkı, şiir, dans gösterileri yapılırken, Türk okullarına giden öğrenciler yaptıkları gösterilerle büyük alkış topladılar. 23 Nisan törenlerine Alman siyasi parti temsilcileri ile itfaiye, kütüphane, sağlık kasaları gibi büyük kurumlar da katılarak çocukların yanında oldular ve eğlenceli oyun ve yarışmalar sergilediler. Eğitim Ataşeliği standındaki bilgilendirici ve kültürel yarışmalarla puan toplayan çocuklara güzel hediyeler verildi. Etkinlikte Arnavutluk ve Ukraynalı guruplar da sahne aldı. Depremin yaşandığı 11 şehrin anlatıldığı bölüm de ilgiyle izlendi.