GELİN SİZ DE BİR MAZLUMUN HIZIR’I OLUN

 

 

Hızır Vakfı Başkanı Murat Durmaz, Diyarbakır’daki dar gelirli yurttaşlarla bir araya geldi. Hızır Vakfı faaliyetlerini anlatan Durmaz, “Gelin siz de bir mazlumun Hızır’ı olun. Darda, zorda olan insanlara el uzatın. Ve yolumuz gereği olan hizmetimizi yerine getirelim” çağrısında bulundu. “Hızır Derneği” olarak faaliyet gösterdiklerini söyleyen Murat Durmaz, okul çağındaki çocuklara temel ihtiyaç malzemesi dağıttıklarını, darda, zorda olan ailelere erzak paketi dağıttıklarını söyledi. Durmaz “Son faaliyetimizde Diyarbakır’da iki köyümüze gittik. Türkmen Hacı’ya, Seyithasan köyüne gittik. Merkezde yaşayan ailelerimize kolilerimizi teslim ettik ve cemevinde lokmalarımızı canlarla bölüştük” diye konuştu. Yaptıkları dayanışma için Avrupa’da yaşayan Alevi yurttaşlara ve gönlü yardım aşkıyla atan herkese teşekkür gönderen Durmaz, “Sonuçta onların lokmalarını buraya getirdik. Biz burada elçiyiz” diye de ekledi.

“AĞIRLIKLI KIZ ÖĞRENCİLERİ OKUTUYORUZ”
Hızır Vakfı faaliyetlerini de anlatan Murat Durmaz, vakfın 2020 yılında, Almanya’da kurulduğu bilgisini verdi. “Hızır Vakfı’nı kızım ve yeğenim ile birlikte kurduk” diyen Durmaz, üç ana amaç edindiklerini şu şekilde anlattı: “Birinci amaç, kış aylarında Türkiye genelinde, Avrupa’da olsun darda, zorda olan kimsesiz, yoksul çocuklara kışlık kıyafet, bot, mont, kırtasiye eşyası alıyoruz. İrtibata geçtiğimiz öğretmen veya cemevlerinin tespit ettiği ailelere erzak yardımı yapıyoruz. Ayrıca gıda paketleri hazırlıyoruz. Yaşlı insanlarımıza, darda olan insanlara paketleri ulaştırmaya çalışıyoruz. Üçüncü ayağı da Türkiye’de yetim çocuklara veya maddi durumu olmayan, üniversite okuyan kızlarımıza burs sağlamaya çalışıyoruz. Tabii bu öğrencilerin durumlarını iyice tespit edip belli kriterleri yerine getirdikten sonra onlara burs sağlamaya çalışıyoruz. Onları Avrupa’daki cemevlerine buluşturmaya çalışıyoruz. Şu an aktif 8 üniversite, 2 ilkokul öğrencisi çocuğumuza burs sağlıyoruz.

Hedefimiz, bunu daha geniş tabana yayıp büyütmek daha çok gencimizi okutmak. Hacı Bektaş-ı Veli’nin kadınları okutun düsturu nedeni ile pozitif ayrımcılık yapıp, kız öğrencileri almayı tercih ediyoruz. Tabii bu arada çok yoksul, erkek öğrencilerimiz varsa onları da göz ardı etmemeye çalışıyoruz. Ama ilk etapta kızlarımızı okutmak istiyoruz. Okumak isteyen genç kızlarımız, maddi durumdan okula belki gidemiyorlar. Bir umut olmak istiyoruz. Hızır Vakfı işte bu amaçla kuruldu.”

ŞEFFAF DAVRANMAK İSTİYORUZ
Murat Durmaz, çalışmalarını büyütmek için gayret gösterdiklerini de anlattı. Durmaz, Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu’na (AABF) bağlı olan cemevlerinde hizmet yürüttüğünü de belirterek “Almanya’da, Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu’yla beraber bir çatı altında birleşmek istiyoruz. Hedefimiz o yönde” dedi. Durmaz, birçok yurttaşın, Hızır Vakfı’na bağışta bulunduğunu vurgulayarak “Biz de bu konuda çok şeffaf davranmak istiyoruz. İnsanlar da bize güveniyor. Buradan lokmaları dağıtıyoruz. Hangi köye gittiğimizi, hangi aileye ne yardım ettiğimizi paylaşıyoruz ki onlar da bilsin. Buradaki canlardan rızalık alıp görsel olarak da paylaşıyoruz ki oradaki insanlar da bilsin ki yardımlar yerine ulaştı. Buradaki çocukların gözündeki mutluluğu görsünler. Bizler, mutluluk paylaşmak istiyoruz.