Gemicilik fuarına 80 firmayla katıldık

blank

 

Denizcilik sektöründe Dünyanın önde gelen fuarlarından olan „SMM 2022 Fuarı“ Hamburg Kongre Merkezi’nde (Messe Halle) start aldı. Fuar 9 Eylül Cuma günü sona erecek.

 

blank

Erdal Altuntaş
HAMBURG – Alanında dünyanın en büyük fuarı olarak kabul edilen ve bu yıl 30.’su yapılan Uluslararası Gemi Yapımı, Makinesi ve Teknolojileri (SMM) fuarına, Türkiye adeta çıkartma yaptı. Türkiye Milli Katılım Organizasyonu (TMKO) çatısı altında 21 firma, bireysel olarak 60 firma olmak üzere toplamda 81 firma fuarda yerini aldı. 2018’deki fuara Türkiye’den 44 firma katıldığı göz önüne alınırsa katılımcı sayısı neredeyse ikiye katlanması dikkat çekti. İki yılda bir yapılan fakat 2020 yılında pandemiden dolayı iptal edilen SMM Fuarına bu yıl altıncı kez katılan Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birlikleri (GYHİB), Türkiye’den milli katılımı organize etti. B7 Hol’ünde 522 nolu standda geniş bir katılımla milli katılım bölümünde yer alan 16 firma ile B3’de yer alan 5 firma ürünlerini sergilerken, alanında en iyisi olan SMM fuarından beklentilerinin büyük olduğunu söylediler. Bazı firmalar da vize engeline takılarak fuara bir gün gecikmeli olarak gelebildi.

 

blank

Fuarın ilk gününde Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Hamburg Başkonsolosu Emine Derya Kara, Hamburg Ticaret Ataşeleri Pelin Ferah ve Yıldız Onur da fuara gelerek, fuara katılan Türk firmalarını ziyaret ettiler. Heyete GYHİB Yönetim Kurulu Başkanı Cem Seven ve yönetim kurulu üyeleri de eşlik etti. Büyükelçi Şen ve Başkonsolos Kara’ya ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Cem Seven, kendilerine günün anısına birer adet çini tabak hediye etti. Büyükelçi katılımcı firmalarının büyük bir kısmını ziyaret ederek, yaptıkları işler hakkında bilgi alıp firmalara çalışmalarında başarılar diledi. SMM Fuarı’nı ziyarete gelen Hamburg Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Peter Tschentscher ile de buluşan Büyükelçi Ahmet Başar Şen, B6 Hol’ünde kısa bir görüşme yaparak ayrıldılar.

 

blank

GYHİB Şube Müdürü Anıl Caner Topaloğlu 2012’den beri milli katılımı organize ettiklerini belirterek „Güçlü bir katılımla fuardayız. SMM dünyanın en büyük denizcilik fuarı. Gemi inşa ve tamiriyle sınırlı değil, yan sanayi ekipmanlarının da yoğun pazarlandığı bir fuar. Sektörle ilgili son teknolojilerin ve son çıkan ürünlerin sergilendiği bir fuar.

 

 

blank

Bizim de bir çok alanda hizmet veren firmalarımız katıldı“ dedi. Türkiye’nin bu alanda çok büyük atılım yaptığını ve güçlü olduğunu belirten Topaloğlu „Birliğimize kayıtlı firmalar üzerinden 1,7 milyar Dolar’lık bir ihracatımız var. Avrupa Birliği (AB) ülkemizin en önemli pazarları arasında yer alıyor. Sadece satışta değil, Almanya da dahil birçok AB ülkesi gemilerinin tamir-bakımları da Türkiye’de yapılıyor. Bunların getirileri 1,7 milyar doların dışında“ diyerek bu yılki fuardan çok büyük beklenti içinde olduklarını söyledi.

 

blank

Güverte ekipmanları alanında 1959’dan beri hizmet veren Denizsan Group şirketinin sahibi Mustafa Akgül ise „Ürünlerimiz içinde gemi güverte kreynleri, dümen makinaları, rampa kapak sitemleri gibi geniş yelpazeye hizmet ediyoruz„ dedi. İki yıl önce Balden firmasını da satın alarak filika ve kurtarma botu imalatına da başladıklarnı belirten Akgül „Bu fuara ilk defa katılıyoruz ve beklentimiz büyük“ dedi. Merkezi Tuzla’da olan Beşiktaş Marine Deniz Hizmetleri Satış Direktörü Kaptan Ateş Karaca, 2013’de kurulan bir firma olduklarını belirterek, gemilere ikmal, tamir ve bakım hizmetleri sunduklarını söyledi.

 

 

blank

Özellikle boğazdan geçen gemilerin liman ziyaretleri olduğunda ve tersaneye geldiklerinde talepleri doğrultusunda bakımlarını yaptıklarını belirten Karaca „Bu gemilerin servis ve ikmallerini yapıyoruz. Türk tersaneciliği ve denizciliği için Hamburg iyi bir pazar ve burdan mümkün mertebe ülkemize yabancı müşteri getirmeye çalışıyoruz“ dedi.

İki yılda bir yapılan Hamburg’daki bir sonraki SMM Fuarı 3-6 Eylül 2024 tarihinde yapılırken, 4-6 Ekim 2023 tarihlerinde ise Hindistan’ın Bombay şehrinde yapılacak. Dünyanın her yerinden gelen ticari ziyaretçiler, tüm denizcilik sektörlerindeki yenilikler hakkında bilgilenirken, ticari bağlantılar da kuruyorlar. 100 ülkeden 2 bin firmanın katıldığı fuarı, branşın içinden 40 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. 90 bin m2’lik alana kurulu fuar 11 ayrı Hol’de yer alan standlarla tam kapasite çalışıyor.

 

blankblank