GENÇ OSMAN 2. OLDU.

Murat Pehlivan/ Duisburg
Almanya’nın Duisburg şehrinde 1987’den beri her yıl geleneksel olarak düzenlenen 33. salon futbol turnuvasında başarılı maçlar çıkaran ve yarıfinalde Oberliga’nın lideri VfB Homberg’i eleyerek finale yükselen SV Genç Osman, penaltı atışları sonrası yine ikincilik kupasıyla yetindi.
GÜÇLÜ HOMBERG’İ ELEYİP FİNALE ÇIKTILAR
Duisburg’un Rheinhausen semtinde üç gün süren turnuvaya Duisburg’un Oberliga, Landesliga, Bezirksliga ve Kreisliga’da başarılı 20 takımı katıldı. Bu yıl Oberliga’da mücadele eden FSV Duisburg’un U 19 takımı ile katılması sonucu gözlerin Genç Osman kulübü üzerine çevrilmesine neden oldu. Geçen yıl Landesliga’ya yükselen Genç Osman yarı finale yükselme başarısı gösterirken, yâri finalde 2015 ve 2017 yıllarında finalde, 2018’de yarı finalde kaybettiği güçlü Oberliga lideri VfB Homberg’i bu kez yarı finalde 2-1 ile geçerek adını finale yazdırdı.
2012 yılında kupayı müzesine götüren tek Türk ekibi FSV Duisburg ile birlikte kupanın başarılı Türk ekiplerinden olan Genç Osman, kupayı 11 kez ile kupayı en çok kazanan VfB Homberg’i yarı finalde elemesi ile birlikte beklentilerin yükseltti. Türk ekibi Finalde Almanya’nın köklü takımlarından fakat eski günlerini mumla arayan geçen yıl Landesliga’dan düşen Bezirksliga temsilcisi Hamborn 07 ile karşılaştı.

TOP ÇİZGİYİ GEÇTİ Mİ?
Onar dakikalık iki devre halinde oynanan ve kötü başladığı final maçında 3-1 geriye düşmesine rağmen skoru 3-3’e getirerek maçı penaltılara götüren Türk Ekibi, penaltılar sonucunda dramatik bir şekilde yine kupayı kaçıran taraf oldu. 12’şer penaltının kullanıldığı final nefesleri kesti. 8. Penaltılarda Hamborn 07’nin penaltı atışını kurtaran Abdullah Dağhan büyük sevincin yaşanmasına sebep oludu. Ardından gol olması halinde şampiyonluğun geleceği, turnuvada oldukça başarılı maçlar çıkaran Furkan Akay’ın topu fileler ile buluşturamadı. 12. Penaltılarda Kaan Akkuş’un penaltısında üst direğin altından topun çizgiyi geçip-geçmediği tartışmalarına neden oldu. Hakemin gol kararı vermesi ile birlikte Genç Osman 3. Kez yükseldiği finali de kaybederek 2. lik ile yetindi. Penaltıları videoya çeken Homberg taraftarlarının çizgiyi geçtiği söylemlerini, turnuva yönetimi, hakemin kararının nihai olduğu gerekçesi ile dikkate almadı.
Turnuvada şampiyon Hamborn 07 şampiyon, Genç Osman ikinci olurken, 3. lük, 4. lük maçında DSV 1900’u 4-2 ile geçen VfB Homberg turnuvanın 3. sü oldu. Gol krallığında VfB Homberg’ten Totaj Valdet 6 golle tacı giyerken, Genç Osman kaptanı Samed Başol ise 5 golle turnuvayı ikinci olarak kapattı.