Genç U18 basketbol takımımız Almanya’da

2018 Genç Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonasına hazırlanan U18 Genç Erkek Milli Basketbol Takımımız, 29. Albert-Schweitzer Basketbol Turnuvası’na katılmak için Almanya’ya geldi

Kâmil Yılmaz (ÖZEL HABER)
FRANKFURT – 2018 Genç Erkekler Avrupa Şampiyonasına hazırlanan U18 Genç Erkek Milli Takımımız, 29. Albert-Schweitzer Basketbol Turnuvası’na katılmak için bugün Almanya’ya geldi. 31 Mart ile 7 Nisan 2018 tarihlerinde Almanya’nın Mannheim şehrinde geleneksel olarak her iki yılda bir düzenlenen turnuvaya katılacak olan Ay Yıldızlılarımız, THY’nin tarifeli uçağı ile Frankfurt havalimanına ulaştı. Buradan yıllardan beri basketbol ile iç içe olan Milli Amigo Rıza Erdoğdu tarafından karşılanan Genç Milliler, daha sonra Frankfurt’a 80 km uzaklıkta bulunan Mannheim’da kalacakları otele geçtiler. 1952 yılında Nobel Barış ödülünü alan Alman Fizik, Psikoloji, teoloji, müzik uzmanı Dr. Albert Schweitzer adına iki senede bir düzenlenen ve dünyanın her kıtasından en elit takımların davet edildiği gençler basketbol turnuvası, bu yıl 29. kez 31 Mart – 7 Nisan 2018 tarihlerinde Mannheim’da gerçekleştirilecek. Ay Yıldızlılarımız, A Grubu’nda yer alacak ve ev sahibi Almanya’nın yanı sıra; Avustralya, İsrail, Arjantin ve Japonya ile karşılaşacak. B Grubu’nda ise Mısır, Çin, ABD, Fransa, İtalya ve Rusya mücadele edecek.

Albert Schweitzer Turnuvası Tarihçesi
U18 Genç Milli Takımımızın Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası hazırlıkları kapsamında Almanya’nın Mannheim kentinde katılacağı Albert Schweitzer Turnuvası, 1958 yılından bu yana düzenleniyor.
Almanya Basketbol Federasyonu tarafından, gençler kategorisinde her iki yılda bir gerçekleştirilen Albert Schweitzer Turnuvası, ilk kez 1958 yılında organize edildi. 1960 – 1966 yılları arasında düzenlenmeyen turnuva ayrıca, Körfez Savaşı nedeniyle 1991 yılında da gerçekleştirilemedi. Turnuvaya katılan takımlar arasında ABD, 10 kez şampiyonluğa ulaşırken, İtalya 4, Belçika, Yugoslavya, İspanya ve Yunanistan da 2’şer kez mutlu sona ulaştı. Organizasyonda, millilerimizin dışında Polonya, Fransa Avustralya ve Almanya da 1’er kez şampiyon oldu. Ay Yıldızlılarımız 2004 yılında düzenlenen organizasyonda Arjantin’i finalde geçerek şampiyonluğa ulaşırken, 2008, 2006, 1975 ve 1966 yıllarında da ikinci oldu. Millilerimiz ayrıca, 2012, 1987, 1985 ve 1977 yıllarında da üçüncü olarak turnuvayı noktaladı.
Dünya Basketbolunun önde gelen yıldızlarının da gençler kategorisinde forma giydiği Albert Schweitzer Turnuvası’nda, ülkemizi NBA’de temsil eden milli oyuncularımız Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur ile birlikte NBA’de halen forma giyen temsilcilerimiz Ersan İlyasova, Cedi Osman ve Furkan Korkmaz’ın yanı sıra; Magic Johnson (ABD), Eddie Johnson (ABD), Vince Carter (ABD), Kevin Garnett (ABD), Tim Duncan (Virgin Adaları), Dirk Nowitzki (Almanya), Tony Parker (Fransa), Boris Diaw (Fransa), Nicolas Batum (Fransa), Pau Gasol (İspanya), Toni Kukoc (Hırvatistan), Drazen Petrovic (Hırvatistan), Bojan Bogdanovic (Hırvatistan), Andrei Kirilenko (Rusya), Arvsydas Sabonis (Litvanya), Kostas Papanikolau (Yunanistan) ve Andrew Bogut (Avustralya) gibi isimler de forma giymişti.