“Gençlerimiz tarihimizle buluşuyor”

“Gençlerimiz tarihimizle buluşuyor” projesi kapsamında Hamburg’dan 26 genç Türkiye’de çeşitli tarihi yerleri gezip konferanslara katılarak anavatanlarıyla olan bağlarını güçlendirecekler.

 

Nebahat Uzun
HAMBURG- Hamburg Trabzonlular ve Trabzonspor Taraftarlar Derneği’nin organizesinde  Hamburglu gençler,  “Gençlerimiz tarihimizle buluşuyor” başlıklı proje kapsamında Türkiye yolcusu. T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Yurtdışı Vatandaşlar Daire Başkanlığı’nın Evliya Çelebi Gençlik Köprüleri 2018 Programı kapsamında 26 genç, İstanbul, Bursa, Çanakkale ve Edirne’de tarihi yerleri gezerek çeşitli konferanslara katılacaklar. Projenin tanıtımını dernek binasında gerçekleştiren Hamburg Trabzonlular ve Trabzonspor Taraftarlar Derneği yönetiminden projenin sorumluları İlhan Yılmaz, Cevdet Buyuk, Celal Demirbilek, Nihat Bayram ve Ayhan İlhan,  projeye katılmak isteyen 18-25 aralığındaki gençlerin 31 Ocak 2018 tarihine kadar başvurularını yapmaları gerektiğini açıkladılar. Başkan İlhan Yılmaz’ın açılış konuşmasının ardından söz alan Cevdet Buyuk, “Projenin amacı, gençlerimizin milli, manevi, tarihi ve kültürel değerlerini tanımaları ve özümsemeleridir. Gençlerimiz burada ‘iki arada, bir derede’ kalarak uyum sorunu yaşıyorlar. Onların kendi kültürleri ve değerleriyle bütünleşmelerine zemin hazırlamak istiyoruz. Ancak o zaman gençlerimiz bulundukları yerde kendilerini güvende hissedeceklerdir” şeklinde konuştu.

GENÇLER ANAVATANLARIYLA OLAN BAĞLARINI GÜÇLENDİRECEK
Projenin gençlerin toplumsal ve tarihsel aidiyet duygusunun gelişmesi açısından önemli olduğunu vurgulayan Buyuk, “Tarih ve kültürel içerikli faaliyetlerle gençlerimizin uzman eğitimciler tarafından alacakları değerli bilgiler sayesinde Türkiye’nin geçmişini ve kültürel değerler incirini tanıma fırsatı bulacaklar. Bu da onların anavatanlarına olan bağlarını güçlendirecektir. Özellikle yeni nesil gençlerimizin buna çok ihtiyacı var” dedi. Projeyi Trabzon Vakfı ile birlikte yürüttüklerini ifade eden Buyuk, “5-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında 26 genç ve 3 proje sorumlusunun katılımıyla gerçekleşecek projemiz için Hamburg’daki derneklere gereken bilgileri verdik. Projeye katılım payı kişi başı 150 Euro olacak. Ama aileler de çocuklarıyla birlikte geziye dahil olmak isterlerse onlar da 700 Euro ödeyerek geziye katılacaklar. Gençlerden fazla başvuru gelmesi durumunda projeden yararlanacak 26 katılımcıyı kura ile belirleyeceğiz” şeklinde konuştu. Tanıtım programına katılan SPD Hamburg Eyalet Milletvekili Güngör Yılmaz da, gezi dönüşü gençlerin izlenimlerini ve duygularını anlatabileceği bir etkinliğin organize edilmesi tavsiyesinde bulundu.