Girişimci Bülent Uzuner başarısının 25. yılını kutluyor

1997 yılında kurduğu ilk şirketiyle (Uzuner, menejmen danışmanlığı) girişimciliğe adım atan Bremen’de başarılı iş insanımız Bülent Uzuner, bu yolda başarıyla geçen 25 Yılını geride bıraktı.

 

Gülsüm Tan Hasan Akdoğan
BREMEN- Bremen’de başarılı iş insanımız Uzuner Consulting şirketinin kurucusu ve Yönetici Ortağı Bülent Uzuner, girişimciliğinin 25. Yılını kutluyor. 1997 yılında kurduğu ilk şirketiyle (Uzuner, menejmen danışmanlığı) girişimciliğe adım atan Uzuner, bu yolda çeyrek asırı nasıl geçirdiğini ve kurduğu yeni şirketiyle çalışmalarını gazetemize anlattı.

Girişimcilik büyük emek istiyor
İlk şirketi Uzuner, menejmen danışmanlığı’nı üç yil içinde büyütüp iki ayrı şirketi de dahil ederek 2000 yılında BTC’yi kurduğunu belirten Uzuner, „Burada şirketlerimizi BTC şirketi çatısı altında birleştirdik. 2. Büyük hisseder olarak 13 yıla yakın Yönetim Kurulu Başkanı olarak hizmet verdiğim BTC bilişim şirketine başladığımızda 127 elemandık. Süre içinde 2100 elemana kadar çıkardık. Bu sektörde Almanya’nın 10 büyük şirketlerden biri olduk. Almanya içinde 8, Almanya dışında Çin, Japonya, İsviçre, Polonya ve Türkiye’de ofislerimiz vardı. Daha sonra kendi şirketimi kurma isteğiyle BTC’den ayrılıp tekrar sıfırdan başlayarak Uzuner Consalting’i kurdum. Dolayısıyla girişimci olmak büyük emek ve fedakarlık istiyor. Sıfırdan başlıyorsun. Herşeyle ilgilenmek zorundasın. Bu benim hayatımın büyük dönüşüm noktası oldu” dedi.

Felsefemiz biraz farklı
Yeni şirketi hakkında Uzuner, “Şu anda sekizinci yılımızdayız ve yaklaşık 210 elemanımız var.Felsefemiz biraz farklı. Uzuner Consalting olarak tek çatı altında altı şirketimiz bulunmakta. Genel müdürler aynı zamanda hissedarlarda. Yani bütün sorumluluğu paylaşıyoruz. Paylaşılınca tabi yükde azalıyor. Burada amacımız herkesin kazanmasıdır.”

Gençleri yetiştirmek istiyorum.
Gençlere çok önem verdiğini belirten Uzuner, “Onlarında yetişip işlerini kurmalarını istiyorum. Bizim çatımızın altında bizim tecrubelerimizden yararlanmalarını öneriyorum. 32 yıldan beri bu mesleği yapıyorum. 25 yıldan beride girişimciyim. Geniş bir irtıbat ağımız var. Onlardan faydalanmak gençlere düşüyor”. Dedi.

Türkiye’den eleman getirdik
Hamburg, Bon ve İstanbul’da da şirketlerinin olduğunu belirten Uzuner,
“Bizim sektörümüzde burada kalifiye eleman bulma sorunumuz var. Bu sene ilk kez Türkiye’den “Yüksek Nitelikli İşgücü”isteğiyle iki eleman getirdik. Kendilerinden çok memnunuz. Daha çok eleman getirebiliriz. Tabiki Almanca bilmeleri çok önemli” dedi.
Türkiye’de ünlü otomativ şirketleri Mercedes ve MAN gibi müşterilerinin olduğunu ve onların bilhassa Almanca bilen danışmanlar istediklerini belirten Uzuner, ”Bizde Almanca bilen danışmanları işe alıyoruz. Hem oradaki projelerden faydalanıyoruz. Hemde Almanya’daki projelere onları dahil ediyoruz.Sadece ingilizce bilen yazıcılarımızla da Alman müşterilerimize destek veriyoruz. Onun dışında Türkiye’de büyük şirketlerle çalıştığımız kendi pazarımız var. Amacımız altı şirketimizi aynı çatı altında organik bir şekilde büyütmek ve küçük ve orta ölçekli şirketleri gurubumuza dahil etmek” diyerek sınırsız girişimci ruhunu ortaya koydu.
Ayrıca yaklaşık 50 yıldır Bremen’de yaşadığını belirten Uzuner,
İlk zamanlar zor durumlar geçirdik tabi. Artık bizde bu toplumun bir parçasıyız. Düzenlediğimiz çeşitli kültür etkinliklerimizle amacımız her iki kültürü tanıtmak ve insanları kaynaştırmaktır” ifadesini kullandı.

Bülent Uzuner kimdir:
1964 Artvin-Hopa doğumlu lisansüstü ekonomist Bülent Uzuner, Bremen’de eğitimini tamamladıktan sonra birkaç yıl Almanya’da önde gelen yönetim danışmanlığı şirketlerinde çalıştı. 1997 yılında Bremen’de Uzuner Management Consulting GmbH’yi kurdu. Daha sonra BT ve yönetim danışmanlığı şirketi olarak geliştirdiği BTC AG’yi 12 yıl yönetti. Şirketin Oldenburg’daki enerji tedarikçisi EWE AG’ye satılmasının ardından 2013 yılı sonunda Bremen’de Uzuner Consulting GmbH’yi kurdu. Çeşitli sosyal ve kültürel organizasyonlarda da yer alan Bülent Uzuner, kurucu üyesi olduğu Bremen’de Türk ve Avrupalı İş insanları kuruluşu TEWİFO’nunda uzun süre başkanlığını yaptı.
Türkiye Kültür Forumu Derneği’nin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı iş insanı Bülent Uzuner Evli ve üç çocuk babasıdır.

Resim altı

Uzuner01:
Uzuner Consulting şirketinin kurucusu ve Yönetici Ortağı Bülent Uzuner