GİRİŞİMCİ TÜRK KADINLARI SES GETİRİYOR

 

İBRAHİM YÜKSEL
DÜSSELDORF- Kısa sürede iki Çocuk Yuvası ile iş hayatına giren Gülsefa Ateşsaçan ve Ummahanı Yeşim Yıldız “KİDS WORLD” adli 3.Çocuk Yuvasını açmaya hazırlanıyorlar. Başarılı ikili “Ayaklarımızı sağlam basarak bu sektörde kendimizden bahsettirmek istiyoruz” dediler. Almanya’da iş hayatını başarı ile devam ettiren girişimci Türk kadınlarının sayısı gün geçtikçe artıyor. Buna yaptıkları işlerdeki kalite çıtasını da yükselterek yapmaları ayrıca bir sevinç kaynağı. Kısa bir süre Kids World adlı iki çocuk yuvası ile iş hayatına başlayan Gülsefa Ateşsaçan ve Ummahanı Yeşim Yıldız 3.Çocuk yuvasını kısa bir süre sonra açmaya hazırlanıyorlar. Başarılı ikili yaptıkları işin önemini ve ehemmiyetini gazetemize değerlendirdiler.

Çocuğun gelecekteki karakterine yön veriyoruz;
“Almanya’da 0 ile 1yasındaki çocuklar, Eğitim bakanlığının talimatı doğrultusunda eğitim hakkı vardır. Bu eğitim çalışan ailelere daha fazla kolaylıklar tanır. Anne çalışıyorsa doğduktan sonra, çalışmıyorsa 1 yasından itibaren bize çocuklarını emanet edebilirler. Bizler 0ile 3 yaş arası çocuklar, çok rağbet gördüğü için genelde bu yaştakilere hizmet vermekteyiz.
Bu arada Türk ailelerine de bir hatırlatmakta bulunmak istiyoruz. Çocukları doğduktan sonra 3 yasına kadar bu çocuk yuvalarına çocuğunu verme hakkına sahipler verebilirler.
Verdiğimiz eğitim çok bilinçli olup, çocuklar burada kural öğreniyorlar. Ben, biz, hepimizin anlamını, bir problemi çözmeyi, bir oyuncağı paylaşmayı, yardımlaşmayı, empatiyi, sevinci, aile kavramını, acımayı, bir arada hareket etmeyi, birbirlerine karşı sorumluluk taşımayı, düzen ve kural öğreniyorlar. Kısaca çocuğun gelecekteki karakterinin olumlu yönde oluşmasını sağlayan önemli faktörlerden biriyiz ”diyerek yaptıkları işin önemini vurguladılar.

Eğitimli olmak zorundasınız;
Başarılı ikili açıklamasının devamında” Bu eğitimi verirken donanımlı olmak gerek. Bu donanımımızı gördüğümüz kurslarla hak etmiş durumdayız. Yuvalarla ilgili kuralları belirleyen ve Gençlik dairesi ile bizler arasında köprü vazifesi gören, “KİND VAMV” (Profesyonel olarak, çocuklarla ilgili her türlü problem ve danışmanlık hizmeti veren kuruluş) ile ortaklaşa iş yapıyoruz ve burada 160 saat ders görerek bu donanımımızı kazanıyoruz Bu konuda tesadüflere yer vermeden tamamen bilinçli olarak hareket etmek zorundayız. Sonuçta çocuk eğitip onlara karakter kazandırıyoruz. Hizmet verdiğimiz Çocuk yuvalarında 5ve 9 çocuğa kadar hizmet veriyoruz. Denetim olarak yine KİND VAMV geliyor. Habersiz olarak gelip bizleri kontrol edebiliyorlar. Onun için yuvamızın her zaman nezih ve düzenli olması gerekiyor. Burada yaşayan her milletten çocukları alıp eğitiyoruz. Belli bir tabiiyetteki çocukları değil. Uyumu göz önüne alıyoruz ve almak zorundayız.
Çocuk yuvalarımızın belli kuralları var. Giriş katı, oyun odası, uyku ve mutfak olmak zorunda. Seçilen oyuncaklar bile belli kriterler sahip olması gerek. Oyuncaklar genelde ahşap olması isteniyor. Günlük aktivite programlarımız var. Onlara göre hizmet veriyoruz. Tuttuğumuz aşçı ile çocuklarımıza nezih yemekler veriyoruz. Bu her yuvada olmayan bir ayrıcalık. ”diyerek sürdürdü.

Başarı için Çocukları sevmek şart;
Başarılı ikili açıklamalarının sonunda “Çocuk ile Aile arasında iyi bor köprüyüz. “Kapı arası” sohbetlerle her türlü problemi dile getiriyoruz. Çocuğu hedef olarak görüp onun eğitimi ile her türlü görüşmeyi yapıyoruz. Onlarla yani ailelerle en az senede bir kere bir araya gelmek zorundayız. Zaten eğitim bakanlığının bu yuvaları desteklemesinin altında, yuvalara, kreşlere ve okula giderek çalışkan bir çocuk olmasını hedeflediği için bizleri desteklemekteler. Çünkü ileriye dönük olarak topluma kazanılmış birer çalışkan problemsiz çocuk olarak düşünüyorlar. Bu işte başarılı olmak için çocukları sevmek zorundasınız. B ü arada Türk ailelerine de bir hatırlatmada bulunarak çocuklarını 3 yasına kadar beklemeden bu yuvalara verebilirler bu onların hakları. Başarılı çocukların yolu bu yuvalardan geçmekte.

Bizlere www.kids-world.info ve ınfo kidsworl.düsseldorf@gmail.com adresinden ulaşabilirler sözlerinin yanisira “Çocukların Dünyası” adli Çocuk yuvası işleten ikili açıklamalarını su slogan ile bitirdi. (Wenn kinder klein sind, gib ihnen Wurzeln, Wenn sie gross sind, Gib ihnen Flugel), Çocuklara küçükken kökler verin ki ayakları yere sağlam bassın, büyüdüklerinde ise onlara kanatlar verin ki hayallerine özgürce uçabilsinler