GİT ARTIK 2020

Halbuki geçen yıl bu zamanlar, seni ne umutlarla karşılamıştık..!
Depremler, koronalar derken…, ”git artık” demeye başladık!
Şaka şaka…, senin ne suçun var ki…?
– Rant için ormanları yakanlar varken,
– Kendi EGO’sunu tatmin edebilmek için, masum sokak hayvanlarını zehirleyen insan görüntülü hayvanlar varken,
– Komşusu açken, horul, horul uyuyanlar varken
– Üç kuruş miras için, amcasını öldüren yeğen, yeğenini öldüren amca varken

Senin ne suçun var 2020…!
Bak gör, dostun 2021’i hiçbir şey olmamış gibi karşılayacağız…! 2021’de büyük umudumuz “korona aşısı”…! Aşı bulundu…, bizi gözükmeyen bir canlıdan koruyacakmış…! Ancak ormanları, fakirleri ve hayvanları insanlardan koruyacak aşı henüz bulunamadı…!

“AŞI BULUNDU, BULUNDU DA….”
Diğer canlıları koruyacak aşı, insanoğlunun ta kendisi de…., insanoğlu kendisini bulamadı…!
Yani, diğer canlıları koruma görevi olduğunun farkına varamadı insanlık..! Çünkü insanoğlu yaptığı iyiliği ve koruyuculuğu menfaate bağladı. Tabiatı korumanın karşılığı para veya eşya değil ya….?
İşe gider karşılığını alır, ormana gider para alamadığından, aldığı oksijeni kar bilmez… köpeğin sadakati, koruyucu özelliği, depremde seni kurtarır… karşılığı para değil ya… değeri yoktur…! Kapitali, yaşam gayesi için bir araç olarak değil, başkalarının gayelerine hükmetmek için, kendisinden başkasına yaşam alanı vermemek için kullanır… aslında maddiyatın ve sözde güçlerinin esiri olduklarından bir haber yaşarlar.., farkında değildirler…!

Korona bize gözükmez, ama canlı olduğunu hissettirir…, uzaydan dünyaya bakıldığında biz insanoğlu da gözükmeyiz…, yani korona kadar bile değiliz…. ama korona bizi yaktığı gibi biz de diğer canlıları yakarız…! koronayla özelliklerimizin birleştiği nokta… her ikimiz de gözükmez ama yakarız…!

Dolayası ile sayın 2020 veya 2030… ne fark eder…? İnsanoğlu kendini bulmadığı sürece, aşı bulunsa ne yazar… yıllardan 2050 olsa ne yazar…!

2021 CAN’ları koruyanların yılı olsun…!

Mustafa Göğüş