GÖÇMEN kökenli tek BAKAN yok

 

Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Nebahat Güçlü yayınladığı mesajda yeni kurulan hükümete başarılar diledi ve ekledi: nüfusunun yaklaşık yüzde 23’ünü göçmen kökenlilerin oluşturduğu Almanya’yı yönetecek yeni kabinede tek bir tane bile göçmen kökenli bakanın yer almaması oldukça üzücü bir gelişmedir

Güçlü mesajında şu konulara değindi: Almanya’da 24 Eylül 2017 tarihinde yapılan federal seçimlerin ardından 171 gün boyunca kurulamayan hükümet, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) uzlaşmasıyla nihayet kuruldu. Koalisyon anlaşmasının 12 Mart tarihinde Berlin’de imzalanmasının ardından, 14 Mart’ta düzenlenen yemin töreninde Başbakan Merkel’le birlikte hükümette yer alacak bakanlar yemin ederek resmen göreve başladılar. Yeni kabinede Başbakan Angela Merkel, Başbakan Yardımcı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz (SPD), İçişleri Bakanı Horst Seehofer (CSU), Dışişleri Bakanı Heiko Maas (SPD), Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier (CDU), Adalet Bakanı Katarina Barley (SPD), Sosyal ve Çalışma Bakanı Hubertus Heil (SPD), Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Tarım Bakanı Julia Klöckner (CDU), Aile Bakanı Franziska Giffey (SPD), Sağlık Bakanı Jens Spahn (CDU), Çevre Bakanı Svenja Schulze (SPD), Eğitim Bakanı Anja Karliczek (CDU), Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer (CSU), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Gerd Müller (CSU), Başbakanlık Dairesi Başkanı Helge Braun (CDU)yer aldı. Ayrıca, daha önce SPD’li Aydan Özoğuz’un görev aldığı Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanlığı’na da Annette Widmann-Mauz (CDU) getirildi. Hamburg Büyükşehir Belediye Başkanı Scholz’un bakanlık koltuğuna oturmasıyla birlikte Hamburg eyalet hükümetinde de önemli değişiklikler oldu. Scholz’un koltuğuna SPD tarafından tavsiye edilerek sürpriz bir şekilde gündeme gelen Hamburg Maliye Senatörü Peter Tschentscher (SPD) oturacak. Hamburg Eyalet Meclisi’nde 28 Mart’taki oturumda yapılacak oylamada Tschentscher’in Büyükşehir Belediye Başkanlığı resmileşecek. Tschentscher’den boşalan koltuğa ise Andreas Dressel’in (SPD) oturması bekleniyor.

BAŞARILAR DİLİYORUM

Yeni hükümete başarılı bir görev dönemi dileyen Hamburg Eyalet Meclisi Milletvekili Nebahat Güçlü şunları söyledi: “Almanya’da belirsizlik döneminin sona ermesi ve hükümetin nihayet kurulması sevindirici bir gelişme. Hükümette görev alacak bakanlar da yemin ederek göreve başladılar ve görevlerini layıkıyla yerine getireceklerini ümit ediyorum. Ama, nüfusunun yaklaşık yüzde 23’ünü göçmen kökenlilerin oluşturduğu Almanya’yı yönetecek yeni kabinede tek bir tane bile göçmen kökenli bakanın yer almaması oldukça üzücü bir gelişmedir. Göçmen kökenli insanların gözüyle bakıldığında, 50 yılı aşkın bir göç hikayesine sahip Almanya’da bir göçmen kökenli müsteşarın bile göreve getirilmemesi büyük hayal kırıklığı olmakla birlikte düşündürücü bir durumdur. Partilerin içinde bu görevleri başarıyla yerine getirebilecek çok değerli ve kalifiye göçmen kökenli siyasetçiler mevcut. Sayın Aydan Özoğuz da bunun en güzel örneğidir. Almanya’nın göçmen bakan ya da müsteşarlara fırsat vermemesi, bu yönde ilerleme kaydedilememesi Almanya’nın büyük eksiğidir. Bu olumsuzluğa rağmen yeni hükümete başarılar ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ayrıca Sayın Tschentscher’e de yeni görevinde başarılar diliyorum. Kendisinin diyalogları önemseyen bir olduğunu bildiğim için yeni bir siyaset tarzıyla, aşağıdan yukarıya doğru bir siyaset stili uygulayacağına inanıyorum. Hamburg için güzel ve önemli bir adım oldu bu değişim. ”