“Green City” Projesine Merkel desteği

Kâmil Yılmaz
LUDWİGSHAFEN – Almanya’nın en önemli metropol bölgelerinden birisinde yer alan Ludwigshafen Belediyesi’nin, Mannheim ve Heidelberg Belediyeleri ile birlikte ortaklaşa hazırladığı araçlardaki emisyon hacmini azaltmayı öngören “Green City” adlı projesini Federal Meclise sunulduğu bildirildi. Şehirlerdeki nitrik oksit oranının azaltılması için Başbakan Merkel tarafından yapılan ‘Dizel Zirvesi’nde ele alınan kararlar doğrultusunda belediyeler maddi destek umudunu taşıdığı ifade edildi. Federal Hükümet, Başbakanlık konutundaki zirvede, bu konuda ilk etapta 1 milyar Euro’luk bir acil maddi paket yardımı hazırlanacağı ve bununla belediyelerin destekleneceği müjdesi vermişti.

TOPLAM 1 MİLYAR EURO DESTEK
Federal Hükümetin 750 bin Euro ve otomobil endüstrisinin de 250 bin Euro katkı sağlayacağı vaadinde bulunmuştu. Şimdiye kadar bu maddi destek için VW ve BMW ile Daimler şirketleri ödemeye hazırken, yabancı marka otomobil şirketleri bu desteğe sıcak bakmadığı vurgulandı. 3 Metropol bölgede yer alan belediyelerin ortak projesinde akıllı ulaşım sistemleri oluşturulması, otopark bulmanın kolaylaştırılması ve belediyelere ait otobüs işletmelerinde elektrikli araçların çoğaltılması ile toplu taşımanın yanı sıra bisiklet yolları ağının genişletilmesi yer alıyor.

MERKEL’DEN DESTEK SÖZÜ
Başvuruda bulunulan proje için maddi desteğin ne kadar olacağının 2018 yılı ilkbahar aylarında açıklanacağı ifade edildi. Başbakan Merkel ile Salı günü bir araya gelen belediyeler meclisi üyelerine destek sözü verdi. Bunun yanı sıra havanın temizlenmesi için acil ek yardımların da gündemde olduğu vurgulandı. Öte yandan bu tekliflerin yeni oluşturulacak olan koalisyon görüşmelerinde de yer alacağı kaydedildi.