GÜÇLÜ OLMAK İÇİN BİRLİK OLMAK ŞART

POST Gazetesi’nin Stuttgart’ta düzenlediği toplantıda biraraya gelen Türk STK temsilcileri, bir çatı kuruluşu altında toplanmak için ilk adımı attılar. STK temsilcileri; ‘daha güçlü olmak için birleşmek gerektiği’ konusunda görüş birliğine vardılar.
Serap Altun-Serdar Gürsoy-Ertan Pehlivan
STUTTGART- Baden-Württemberg eyaletinde faaliyet yürüten Türk sivil toplum kuruluşu temsilcileri, POST Gazetesi Baden-Württemberg Temsilcisi Ali Batmaz’ın düzenlediği bir toplantı ile Stuttgart’ta biraraya geldiler. Piri Reis Restaurant’ta gerçekleşen toplantıya; Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı, Muavin Konsolos Şeref Karafilik ve Sönmez Yaşar, Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Bilal Doğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Ayşe Günaydın, DİTİB Baden-Württemberg Eyalet Birliği Başkanı Erdinç Altuntaş ile DİTİB, İGMG, ATB, ATİB, Türk Federasyon, Stuttgart Alevi Vakfı, Süryani Cemaati, İslam Kültür Merkezleri, Okul Aile Birlikleri, Göppingen Türk Dernekleri Birliği, UETD, BUND BİK e.V, Daimler Türk Treff, BW Karadenizliler Derneği, Bayburtlular Derneği, Ordulular Derneği, Özvatanlılar Derneği, ATGİAD, Müsiad, Tümsiad – EUBA, İTBC, DESBİR gibi derneklerin başkan ve yönetiicleri ile bazı işadamları katıldı.

“Tek ses olmalıyız”

Yaklaşık 80 dernek yöneticisinin katıldığı toplantıda, Baden-Württemberg eyaletinde, farklı düşünce ve hedefler doğrultusunda faaliyet yürüten Türk cemiyetlerinin bir çatı altında toplanması konusu ele alındı. Daha güçlü bir duruş sergileyebilmek için derneklerin üst bir çatı kuruluşunun altında örgütlenmesi gerektiği konusunda fikir birliğine varılan toplantıda, dernek yöneticileri teker teker görüşlerini anlattılar. Yapılan konuşmalarda, toplum içerisindeki farklılıkların, gerginlik ve ayrıştırma sebebi değil de, bir kültür zenginliği, karşılıklı yardımlaşma ve ilerleme aracı olduğuna vurgu yapıldı. Bu nedenlerle Türk derneklerinin ortak paydalarda birleşmesi ve tek ses olabilmesi için neler yapılması konusunda dernek yöneticileri öneriler sundular. Dernek yöneticileri bu yönde nasıl katkı sağlayabilecekleri konusunda fikir beyan ettiler.
Almanya’da yaşayan Türk toplumunun, ırkcılık, ayrımcılık, eğitimde fırsat eşitsizliği ve benzeri sorunlar ile karşı karşıya kalındığının vurgulandığı konuşmalarda, bu sorunlar karşısında daha etkin mücadele edebilmek ve Alman makamları nezdinde daha güçlü bir duruş sergileyebilmek için böyle bir örgütlenmenin kaçınılmaz olduğu dile getirildi.

Akıntı, “Yardıma hazırız”

Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı ise yaptığı konuşmada, bu çatı kuruluşun oluşturulmasında ve sonrasında çok çeşitli alanlarda çalışmalar yapılabilmesi adına kendilerinin kolaylaştırıcı bir görev üstlenebileceklerini kaydetti. Tekrarlayan çalışmaların hiçbir getirisinin olmayacağına dikkat çeken Akıntı, etkileşimli bir çalışmanın derneklere yeni bir vizyon kazandırabileceğini ve buradaki toplumumuzun da haklarına ulaşmasında büyük kolaylıklar sağlayabileceğini vurguladı. Siyasal alanda söz sahibi olma yolunda ilerlemenin şart olduğuna vurgu yapan Başkonsolos Akıntı, bu tür yapılanmalarla bunun da önünün açılabileceğine dikkat çekti.
Türk STK temsilcileri çatı kuruluşun oluşumu yönünde daha somut adımların atılması için tekrar toplanma kararı aldılar. İki ay sonra düzenlenecek olan ikinci toplantı, Stuttgart Alperen Ocakları Başkanı Osman Başer’in ev sahipliğinde gerçekleşecek.
Toplantıda ayrıca, bölgede yaşanan çeşitli ırkçı ve terörist saldırılara karşı toplumumuzu nasıl koruyabilir ve bu olumsuzlukların nasıl önüne geçebiliriz gibi konular da enine boyuna tartışıldı.