GÜÇLÜ’DEN ANLAMLI SORU

Bu yıl 6 Haziran-4 Temmuz tarihleri arasına denk gelen Müslümanların en önemli dini aylarından olan mübarek Ramazan ayında mülteci yurtlarında bulunan çok sayıda Müslüman mülteci de oruç tutarak Ramazan ayının sonunda Ramazan Bayramı’nı kutlamaya hazırlanıyor. Hamburg Eyalet Milletvekili Nebahat Güçlü, Hamburg Senatosu’na sunduğu Soru Önergesiyle Ramazan ayı için mülteci yurtlarında Müslüman mültecilere yönelik ne gibi konseptler üretilip hazırlıklar yapıldığını sordu. Güçlü, Soru Önergesinde şu sorulara yer verdi:
1.2016 yılında mülteci yurtları ve mülteci ilk alım merkezlerinde Ramazan ayı vesilesiyle Müslüman mültecilere yönelik ne gibi konseptler uygulanacak?
a)Mülteci yurtları ve mülteci ilk alım merkezlerinde görev yapan personel, Ramazan ayının Müslüman mülteciler için ne ifade ettiği, neler yapılması gerektiği yönünde ne gibi eğitimlere tabi tutulacaklar?
b)Ramazan ayında iftar ve sahur saatleri dikkate alınacak mı ve ne şekilde dikkate alınacak?
c)Ramazan Bayramı, mülteci yurtları sorumluları tarafından ne şekilde desteklenecek?
d)Mülteci yurtlarında bu yönde farklı uygulamalar var mı veya olacak mı? “Evet” ise hangi mülteci yurtlarında Ramazan ayı dikkate alınacak?
2.2015 yılında bu yönde ne gibi çalışmalar yapıldı ve bu çalışmalara bağlı olarak bu yıl ne gibi konseptler geliştirildi, geliştirilecek?
3. Aynı zamanda Sosyal, Çalışma ve Uyum Komisyonu üyesi olan Nebahat Güçlü, konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Mülteci yurtlarında bulunan bir çok Müslüman mülteci Ramazan ayında oruç ibadetlerini ifa edecekler. Olağan dışı hallerde de mülteci yurtlarında insanların ibadetlerini yerine getirebilmeleri mümkün kılınmalıdır. Senato’nun oruç tutmak isteyenlere yönelik bu olanakların oluşturulabilmesi için ne gibi konseptler ürettiğini ve hangi çalışmaların yapıldığını kamuoyu ile paylaşmasını talep ediyorum. “
Nebahat Güçlü’nün Senato’ya sunduğu 23.05.2016 tarihli Soru Önergesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.nebahat-gueclue.de/tuerkisch/meclis/soru-oenergeleri/

Nebahat Güçlü’nün çalışmalarıyla ilgili tüm bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
http://www.nebahat-gueclue.de/tuerkisch/aktueel-2/