GÜL DEĞİL, DİKEN SEVELİM

 

Gülünü seven dikenine katlanır.
Geçtiğimiz günlerde gülünü sevenler gül dağıttı da, dikenden söz eden yoktu!
Her yıl sevgililer günü gelir, kuyumculara, çiçekçilere gün doğar.
Önümüzdeki yıl gül değil diken alalım sevdiğimize. Seneye bir deneyin, çiçekçinize rica edin; “GÜLLERİ DALINDAN KOPARTIN VE BANA SADECE DİKENLERİNİ SARIN!” Çiçekçi bile bir anlam veremez şaşırır! Sadece diken hediye edin de görün neler oluyor…?
Gül olmadan, sadece diken hakaret sayılır!
Ancak dikenin üzerinde Gül var ise, sevgi oluyor!
Sevdiğimizin aynı şekilde sevineceğini düşünemeyiz, hatta ALLAH korusun sevgililer faciası bile yaşanır; “SEN BANA NASIL OLURDA DİKEN ALIRSIN? NE DEMEK İSTİYORSUN?”
Aslında aldığımız her ‘gül’ün dikenini, ‘gül’ün üzerinde hediye ederiz. Üzerinde Gül olduğundan dikeni kabulleniriz. Hatta dikkatimizi bile çekmez!
Vazoya koyarken elimize batar, küçük bir “UFF” der geçeriz. İki gün sonra, “GÜL” solunca, vazondan çıkarırken “UFFLAR” çoğalır!
İşte ilişkilerde de, ilk günlerde “GÜL’Ü” vazoya koyarken, dikenini dikkate almayız. Cicim ayı ile geçim ayı arası bir gül, sonrasında diken ile baş başa kalırız!
Dikenin üzerinde Gül var ise, sevgi oluyor! Derler ya gülünü seven dikenine katlanır! Katlanma adına kurulan bir ilişki uyum sağlamak demektir. Uyum ise enerji tüketir! Enerji bitme noktasına geldiğinde, huzursuzluk çanları çalmaya başlar! Artık sevdiğinizin her ufak bir hareketi batmaya başlar. Sonrasında saygı, sonrasında sevgi ve bir bakmışsınız ki, güller dalından gitmiş, dikenli dallar elinizde kalmış. O vakit “SEVGİLİLER GÜNÜDE GELECEĞİ KURTARMIYOR”! Sevmeye Gülünden değil dikeninden başlamak gerekir!
Gülünü sevmek değil, dikenini sevmeyi öğrenmemiz gerekir! Dikeni sevenin ödülü GÜL oluyor! Dikenli yollardan geçmeden gül bahçesine ulaşılmıyor!

Sevdiğinizin dikenine katlanmayın, dikenini sevin…!
Gül ödülünüz olsun!

Mustafa Göğüş

Tipoloji Uzmanı