GÜLE GÜLE GÜZEL İNSAN

3 Mart akşamı Kanal Avrupa TV’ den evine gitmek için bindiği arabasında geçirdiği ani kalp krizi nedeni ile 63 yaşında hayatını kaybeden, Almanya’nın sevilen televizyon programı yapımcılarından gazeteci Mehmet Baş, Köln Merkez Cami’sinde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.

 

 

Murat Pehlivan / KÖLN

Almanya’da özelikle Kanal Avrupa ekranlarında yayınlanan “Adım Adım Avrupa” programı ile tanınan ve sevilen usta gazeteci, televizyoncu Mehmet Baş, Köln Merkez Cami’sinde
DİTİB Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Dilek’ in kıldırdığı cenaze namazı ile Almanya’nın ve Avrupa’ nın çeşitli bölgelerinden gelen sevenleri ve meslektaşları tarafından dualar ile son yolculuğuna uğurlandı.

 

Cenaze törenine AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, Türkiye Cumhuriyeti Essen Başkonsolosu Şener Cebeci, UID Genel Başkanı Köksal Kuş, ATİB Genel Bakanı Durmus Yıldırım, Türk Federasyonu Eski Genel Başkanı Mehmet Erdoğan,
IGMG temsilcisi genel başkan yardımcısı Osman Yusuf
Müsiad NRW başkanı Bahattin Yılmaz gibi bir çok siyasetçi, kurum temsilcisi, gazeteci dostları ve bir çok seveni katıldı. Duayen Gazeteci Mehmet Baş cenaze namazının ardından memleketi Samsun – Terme’ de toprağa verilmek üzere Türkiye’ ye götürüldü. Cenaze namazı sonrası başta oğlu Yasin Baş, kardeşi Nedim Baş ve Kanal Avrupa Televizyonu sahibi Ali Paşa Akbaş’ a taziyelerini ileten AK Parti Milletvekili Sırakaya, Başkonsolos Cebeci ve UID Genel Başkanı Kuş gazetemize de duygularını ifade ettiler.

ZAFER SIRAKAYA : TOPLUMUN HER KATMANINA EMEĞİ GEÇTİ

AK Parti İstanbul Milletvekili ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Alt Komisyonu Başkanı Sırakaya duygularını dile getirirken; “Mehmet Bey bizim uzun yıllardan beri tanıdığımız hakikaten yurt dışı toplumunun her bir katmanına sadece bir basın mensubu olarak değil sivil toplum kuruluşlarında da emeği geçmiş duayen birisi idi. Bugün pandemi dönemine rağmen en sağından, en soluna kadar katılan insanların varlığını görmek onun nasıl biri olduğunu gösteriyor. Ailesinin ve Türk toplumunun başı sağolsun.

 

 

ŞENER CEBECİ : HAFIZALARDA BEYEFENDİ KİŞİLİĞİ KALACAK

Türkiye Cumhuriyeti Essen Başkonsolosu Şener Cebeci “Yakından tanıma fırsatı bulduğum, beyefendi kişiliğinden etkilendiğim, engin mesleki deneyimlerinden istifade ettiğim, Almanya’daki Türk basınının ve güler yüzlü Mehmet Baş’ı çok vakitsiz kaybetmenin derin üzüntüsünü ve hüznünü yaşıyoruz. O hafızalarımızda beyefendi kişiliği ile kalacak. Başta ailesi ve yakınları olmak üzere tüm basın camiasına başsağlığı diliyorum” sözleriyle taziyelerini ifade etti.

KÖKSAL KUŞ : BU TOPLUM ONU UNUTMAYACAK

UID Genel Başkanı Köksal Kuş “Valla ben Mehmet Abiyi 80′ li yıllardan beri tanıyorum. Güler yüzlü, insan ayırım yapmadan herkese eşit davranan saygısı, sevgisi olan bir abimizdi. Şok olduk. Çok üzüntülüyüz. Yeri doldurulamayacak ama bu toplum mutlaka onu unutmayacak. Canab-ı Allah bu kadar insanın şahitliğini kabul edip, onu Cennetine koyacak diye düşünüyorum. Hepimizin başı sagolsun” dedi.

 

 

ALİ PAŞA AKBAŞ : O ÇALIŞAN DEĞİL, DOSTTU…

Kanal Avrupa Televizyonu sahibi Ali Paşa Akbaş ise;
“Mehmet Abi için söylenecek çok şey var da… O bizim çalışanımız değildi. Dosttu, kardeşti. 17 yıl gece gündüz, iyi günde, kötü günde hep beraber olduk. Vatanını milletini seven, buradaki insanların dertleri ile dertlenen tam bir vatanseverdi. Allah gani gani rahmet eylesin. Acımız büyük” ifadelerini kullandı.