Gurbetçiler rekor kırdı

Türkiye’de 2017 yılın turizm rakamları açıklandı. Buna göre geçen yıl Türkiye’ye gelen gurbetçi vatandaşlar bir önceki yıla göre yüzde 14 artış göstererek son 4 yılın rekorunu kırdı.

ANKARA-  Avrupa’dan Türkiye’ye giden gurbetçi vatandaşlar 2017 yılında rekor kırdı. İzinlerini anavatanda geçiren yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları son 4 yılın en yüksek rakamına ulaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2016 krizi sonrasında tatillerini Türkiye’de yapmaları çağrısında bulunduğu yurtdışında ikamet eden gurbetçiler, 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 14’lük artış gösterdi. 534 bin gurbetçi de tatil için Antalya’yı tercih etti.

Kapadokya’nın en zayıf ayını gurbetçiler en yoğun ay yaptı
Gurbetçi tatilcilerden Kapadokya da nasibini aldı.  2017 turizm sezonunu değerlendiren Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yoğun gurbetçi trafiği yaşadıklarını açıkladı. Dinler, “Bu aylar Kapadokya’nın en zayıf aylarıdır. Ancak gurbetçilerin desteğiyle Ağustos ayı bile otelcilerin en iyi ayı oldu” dedi.