Gurbetçilerin Türkiye’deki banka bilgileri

Gurbetçilerin Türkiye’deki banka bilgileri Almanya’ya bildirilecek mi?

Geçtiğimiz yıllarda sık sık gündeme gelen bir konu olan “Türkiye ile Almanya arasında otomatik bilgi paylaşımı”nın bu yıl başlaması bekleniyor. Türkiye’nin de dahil olduğu anlaşma gereği Alman vergi daireleri, bu ülkede yaşayan ve Türkiye’de banka hesabı olan kişiler hakkında bilgi elde edebilecek. Böyle bir anlaşmanın olduğu ve yakında hayata geçeceği ortaya çıktığında yurtdışında yaşayan bazı vatandaşlarımız panik yaşamıştı. Çünkü bunların bazıları Türkiye’deki bankalarda parası veya faiz geliri olduğunu Alman maliyesinden gizliyorlar. Hatta Türkiye’de yüklü miktarda parası ve ek geliri olmasına rağmen Alman devletinden sosyal yardım alanlar bile var. Bu bilgilerin ortaya çıkması durumunda bu kişiler büyük sıkıntı yaşayacak, hatta ceza ödemek zorunda kalacaklar.

Peki iki ülke arasındaki otomatik bilgi alışverişi ne zaman başlayacak ve neleri kapsayacak?

Verilen bilgiye göre Türkiye’deki hesap sahibinin adı soyadı, ikamet adresi, ikametgahının bulunduğu ülkedeki vergi kimlik numarası, hesabın yıl sonu bakiyesi ve yıl içinde faiz, temettü gibi elde ettiği gelirlerin tutarı değişime konu edilecek. Örneğin Türkiye’deki bankada parası olup faiz geliri elde edenin bilgileri Alman devletine bildirilecek. Mevduat, saklama hesapları gibi sadece finansal kuruluşlarda bulunan finansal hesap bilgileri bu kapsama girecek.

Türk yetkililer, daha önce yapılan açıklamalarda ev, arsa gibi gayrimenkul ve taksi, minibüs gibi finansal nitelikte olmayan menkul mal mahiyetindeki bilgilerin değişiminin söz konusu olmadığını belirtmişlerdi.

Bilgi paylaşımının 30 Eylül’de başlaması öngörülüyor. Ancak Alman uzmanlar, Korona salgını nedeniyle bu paylaşımın ancak yıl sonunda başlayacağını öngörüyorlar. Bilgi paylaşımı sadece 2019 yılını kapsayacak.

Kendilerini ihbar edebilirler

Kendini ihbar edenlerin ceza almaktan kurtulacağına da dikkat çekiliyor. Yani Türkiye’deki parasını Alman devletinden bugüne kadar saklayanlar ve bunun ortaya çıkması halinde sorun yaşayacağını düşünenler, yetkililer harekete geçip işlem yapmadan kendini ihbar edebilir. Bu sayede ceza almaktan kurtulabilir. Ancak ihbar olması halinde Alman yetkililerin detaylı bir sorgulama yapacağı da belirtiliyor.

Bilgi paylaşımında kişinin hangi ülke vatandaşı olduğunun bir önemi yok.

 

Kaynak: Turizm Avrupa