Hacı Kıllı ile MAS şirketi büyüyor

Mustafa Karaman
STUTTGARTMy Airport Service (MAS) ‘Benim Havaalanı Servisim‘ adı altında 2009 yılında Adanalı Hacı Kıllı tarafından ilk olarak Türk Hava Yolu’nun Stuttgart seferi yapan uçakları temizleme ile başlayan şirket büyümeye devam ediyor. Daha sonra da 2012 yılında Düsseldorf Havaalanında aynı hizmetleri vermeye başlamış ve THY’nın yanısıra diğer havayolu şirketlerinin de uçaklarını temizliklerini alarak isim yaptı. Türk Hava Yolları’nın yanı sıra şimdi ise Sun Express, Atlasjet, Borajet, Lufthansa, Freebird Airlines Onur Air ve Arkia Airlines’in uçak iç temizliğini yapıyor ve 2017 yılında uçakların dış yıkama hizmeti de vermeye başladı. My Airport Service (MAS GmbH) şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Kıllı bununla da kalmayıp şirketi genişleterek ilerleyen zamanda pilotların ve otellerin havaalanı taşımacılığına da başladıklarını Mercure Hotel, NH Hotel, Star Inn Hotel gibi büyük hotellerin taşımacılığını ve Houskeeping (oda temizliğinde de hizmet vermekteler). MAS uçak içi temizlik ve taşımacılık hizmetleri veren sektöründe öncü ve sürekli olarak büyüyen bir firma. MAS firması modern araçları ile taşımacılık veya diğer bir anlamda transfer taşımacılığında da öncü firma. MAS şirketi ISO9001 ve ISO14001 sertfikaları bulunuyor. Çevre (Umwelt) kalite belgesine de sahip.

HIZLI HİZMET
Daha küçük yaştan bu yana her alanda ve sektörde çalışan Hacı Kıllı, Almanya’ya geldiği zamandan bu yana kendi şirketini kurma hayalini yaşamış ve sonunda da ilk olarak bir Türk şirketini kurarak havacılık alanına atılmış. Temizlik sektöründe deneyimli ve tecrübeli beyinlerden oluşan bir takıma sahip büyük tip uçakları 8 ve küçük tip uçakları 4 kişilik personelle temizleyen My Airport Service yani ‘Benim Havaalanı Servisim‘ işçileri bir uçağı on dakikanın altında uçuşa hazırlıyorlar. Alman şirketinin 34 yıldır başaramadığı bu hızlılığı verdikleri için memnun olduklarını belirten Hacı Kıllı, uçak şirketlerinin normal uçuş güzergahlarında oluşan kirliliğin düzeyine bağlı olarak ve müşteri istekleri doğrultusunda hızlı ve kaliteli bir şekilde tuvaletler, yolcu koltukları, yolcu masaları, uçak mutfak bölümü ve yerler temizlediklerini söyledi.  Uçağın daha parka yanaşmadan ve temizliğe başlamadan önce uçakta yapılacaklar hakkında direktif veren My Airport Service yani Benim Havaalanı Servisim sahibi Hacı Kıllı, herşeyin dört dörtlük olması için titiz davranıyor. Şirketimizin vermiş olduğu hizmetlerin kalitesi uzun yılların bizlere bırakmış olduğu tecrübeden kaynaklanmaktadır diyen Hacı Kıllı, kalitenin adının My Airport Service olduğunun altını çizdi.

EĞİTİM ŞART
My Airport Service (MAS) şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Kıllı, Stutttgart’da toplam 80 kişi çalışanı olan ve bunların çoğunluğu Türk vatandaşı. Hacı Kıllı, genç nesillere de seslenerek eğitimli olmalarını istedi. Bilhassa gurbet elde tüm gençlerin eğitimli olmalarını arzuladığını söyleyen Haci Kıllı, “Ben baştan beri hem kurumumuzda hem de ailemde eğitimin önemini aşılamak istemişimdir. Öğrenme arzusu bizim gurbetçi genç nesillerimizde olması lazım. Ben de hayatın her alanında her zaman çırak olmuşumdur. Öğrenme, her şeyden evvel bir çıraklıktır. Okumak için okullar insanlar için bir çıraklık yeridir. Okul insanlar için tezgâhtır. O tezgâhtan ustalar doğar. Çıraklar hayata atılır ve usta olurlar. Usta olduktan sonra da çırak alırlar. Eğer ebeveynlerin ortak kararı ile çocuklarına bir altın bilezik vermeleri şart” dedi.

BÜYÜK HİZMET
1979 Adana doğumlu genç işadamı Hacı Kıllı, My Airport Service (MAS) şirketinin sunduğu uçak iç temizliği ve düzenlemesi, uçak dış yıkaması, Havaalanı ve oteller arası ulaşım taşımacılık hizmeti, Bina teknik hizmetleri (Hausmeister Service), otel temizlik işletmesi ile şimdi de yeni bir sektöre de el atıyor. Otelcilik dalında aldığı arsa ile bu sektöre de en kısa zamanda merhaba diyecek olan My Airport Service (MAS) şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Kıllı, “Biz bu atılımlarımızla gururluyuz ve mutluyuz. Stuttgart Havaalanı yakınlarındaki yeni aldığımız arsa ile de yeni bir sektöre atılım yapacağız. Bundan sonra da en son modern bir otelimiz olacak” şeklinde konuşarak gelişmeleri paylaştı.