HADİ HAYIRLISI

26 Eylül 2021 tarihinde Almanya sandığa gidecek.
Şansölye Angela Merkel 16 yıl hükümetin başında yer aldıktan sonra artık aday değil. Peki onun ardından kim gelecek?
Bunun cevabını seçmen 26 Eylül günü sandıkta verecek.
Almanya genelinde oy kullanma hakkına sahip 700 bin veya daha fazlası Türkiye kökenli Alman seçmen olduğu tahmin ediliyor.
Almanya’da bir şeyleri hareketlendirmek. İşte bu, bu seçimlerde olacak.
Millet CDU/CSU adayını mı destekleyecek, yoksa SPD mi öne çıkacak. Yoksa hiç beklenmedik bir sürpriz FDP adayı mı Başbakan olacak. Kim bilir? Neden olmasın.
Almanya’da Türkler federal seçimleri yakından takip ediyor. Evet yanlış duymadınız, yapılan bir araştırmaya göre Almanlar kadar Türkler de seçim hareketliliğini yakından takip edip söz sahibi olmak istiyorlar.
O belirleyici gün düzenlenecek seçimlerde Federal Meclis’in yeni üyeleri belirlenecek. Bunların arasına tabii ki Türk kökenli milletvekilleri de olacak.
Türklerin çoğu, Alman vatandaşlığı taşıyan ya da çifte vatandaş olan herkesin seçime katılıp Türklere yakın partilere oy vermesini istiyor istemesine de, sonrası neden hep yalnız bırakılıyoruz sorusu da ardından gelmiyor değil.
Her alanda Türkiye kökenli seçmenlerle Alman siyasetine bakışlarını, siyasi parti ve siyasilerden beklentilerini, genel seçimlerde nasıl bir tercihte bulunacaklarını ve bu tercihlerinde nelerin belirleyici olacağını araştırdım ve sordum.
Sonuç mu? Bakın neler çıktı neler.
Kimileri AfD bile diyen de var kimileri onlara karşı olarak oy vermek çok önemli olduğunu ve hatta eğer sandığa gidilmediği her oydan AfD’nin faydalanacağı kanaatine bile varanlar var.
Biz toplum olarak çok geniş bir yelpazeye sahibiz. Her yönde esebiliriz. Bana kızmasınlar, kime ne sorsam hep ayrı fikirdeler. Maksat muhabbet olsun deriz ya.
Siyaseti bilsek de bilmesek de görüşümüz bellidir.
Kimileri sadece Almanya siyaseti hakkında yalnızca haber sitelerinden günlük haberleri takip ettiği kadarıyla bilgi sahibi olduğunu belirtirken kimileri de kulakdan duyma veya gelenek olarak halen babadan oğula geçen bir anlayış var.
Kimileri de gerçekten siyasetle çok ilgili değil ve hiç umursamıyor. Tabiri caizse dünya yansa umurunda değil.
Bir de aman Hristiyan Demokratlar olmasın anlayışı!
Gelelim yeniden dağıtmadan konumuza.
Seçmen ne mi istiyor.
Seçmen siyasilerden, her alanda eşit haklar ve de en önemlisi ırkçılığın sona erdirilmesini istiyor. Türkiye’ye karşı tutumlarının bir nebze de olsa ılımlı ve eskide olduğu gibi güzel ilişkiler içerisinde olunması isteniyor.
26 Eylül’de gerçekleştirilecek olan Almanya genel seçimlerinde Türkiye kökenli seçmenlerin birçoğu hangi partiye oy verecekleri hususunda henüz kesin kararını verebilmiş değil.
Oyunuzu verirken iyice düşünmeden vermeyin. Ama mutlaka sandığa gidin ve oyunuzu kullanın.
Biz de ne diyelim. Hadi hayırlısı. Kazanan Almanya, seçmen ve demokrasi olsun.
Kalın sağlıcakla.

 

MUSTAFA KARAMAN