Hamburg Fenerbahçeliler’den muhteşem açılış

Erdal Altuntaş / Hurşit Köse
HAMBURG / SCHENEFELD – Bu sezon Süper Lig’de ve Avrupa’da başarılı bir sezon geçiren lider Fenerbahçe’ye bir destek de Hamburg’dan geldi. 2001 yılında kurulan Avrupanın ilk Fenerbahçe derneklerinden olan „Hamburg Fenerbahçeliler Derneği (HHFB)“ yeni dernek binasının açılışını görkemli bir şovla yaptı. Türk işadamına ait bir binayı tamamen sarı-lacivertli renklerle süsleyerek kiralayan HHFB yöneticileri, kahvaltılı bir programla dernek binasının açılışını yaptılar.

 

 

 

Dernek Başkanı Mustafa Çömlek ve yönetim kurulunun tam kadro yer aldığı açılışa Hamburg Muavin Konsolosu Mehmet Macit, Köln Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Yakup Işıklar, Hamburg Eyalet Milletvekilleri Güngör Yılmaz ve Ali Şimşek, Kurucu Başkan Mehmet Yalçın, Hamburg’un İstanbul Fahri Konsolosu Selim Ataş, CHP Hamburg Birliği Başkanı Hulisi Işıtan, Hamburg’daki Trabzonspor, Galatasaray ve Beşiktaş taraftar derneklerinin temsilcileri ile Fenerbahçeye gönül veren üyeler ile kalabalık bir davetli topluluğu katıldı. ”Spor, dostluk ve kardeşlik” mesajlarının damga vurduğu açılışta, derneğe en büyük maddi destekler de Galatasaraylı Ercan Uzunpınar, Beşiktaşlı Hulisi Işıtan ve Mehmet Özlü’den geldi.

 

 


Hamburg ile Schleswig-Holstein eyaleti sınırındaki Schenefeld’teki dernek binasının açılışındaki sunumu Başkan Yardımcısı Mehmet Taner yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programdaki ilk konuşmayı, koltuğunu 17 yıldır kimseye bırakmayan efsane Başkan Mustafa Çömlek yaptı.

 

 

Köln’ün 27 yıldır başkanlığını yapan Yakup Işıklar’ı örnek gösteren Çömlek, başkanlık koltuğunu bırakmayı düşünmediğini ima ederek, Hamburg’daki taraftar dernekleri arasındaki sosyal medya atışmalarına değinerek „Biz yönetim olarak asla bu polemiklere girmiyoruz. Taraftarlarımızdan ricamız siz de girmeyin. En güzel cevap, cevap vermemektir“ dedi. Başkan Çömlek derneğin bugünlere gelmesinde emeği geçenlerin de tek tek ismini okuyarak sahneye çağırdı ve kendilerine teşekkür etti.

 

Avrupa’nın ilk derneği olarak 1997’de kurulan Köln Fenerbahçe Derneği Kurucu Başkanı Yakup Işıklar ise konuşmasında, şimdiye kadar Türkiye ve Fenerbahçe odaklı çalıştıklarına vurgu yaparak, „Bundan sonra sadece Türkiye’ye değil, yaşadığımız ülke olan Almanya için ve özellikle gençlerimiz için de faaliyetler yapmaya başladık“ dedi. Konuşmasına „Bizim yaşadığımız duyguları yaşayan, dost insanlarla sevdalarımızı birleştirerek gücümüze güç katarak kocaman bir aile olduk“ diyen Işıklar „Hepsinin isimlerini sayamayacağım ama emekleri önünde saygıyla eğildiğim, yürekleri sarı-lacıvert atan yol arkadaşlarımızı selamlamaktan onur duyuyorum“ dedi.

 

 

Muavin Konsolos Mehmet Macit ise yaptığı konuşmada „Buranın kurulması cumhuriyetimizin 100. yılına denk geldi. Bundan dolayı bir kez daha sizleri kutluyorum“ dedi. Kendisinin Galatasaraylı olduğunu belirten Macit „Buraya çekinerek geldim ama baktım burada tüm renkleri bir arada görünce rahatladım. Avrupa maçlarını birlikte izleriz ama kendi maçlarımızı başka yerlerde izleriz“ esprisi karşısında cevap veren Başkan Çömlek „Sizin Galatasaraylı olduğunuzu yadırgamıyoruz. Şimdiye kadar hiç Fenerbahçeli bir konsolos gelmedi Hamburg’a. Biz alışkınız“ demesi salondakileri güldürdü.

 

 

Daha sonra Fenerbhaçe dernek binasının açılışında maddi katkıları olan ve derneğe emek veren Ercan Uzunpınar, Serdal Atıcı, Ali Geyik, Ayhan Demiral, Hüseyin Çağman ve Köln Başkanı Yakup Işıklar’a plaket takdimi yapıldı. Köln Başkanı Işıklar derneğe Atatürk resmi hediye ederken Hamburg Trabzonspor eski Başkanı İlhan Yılmaz ise başkana Trabzon atkısı hediye etti.

 

 

HHFB Yönetim Kurulu üyelerinden Himmet Keklikçi, Mehmet Taner, Şuayip Karakuş, İrfan Gündoğan, Uğur Acun, Hasan Yılmaz, Ali Gani, Selim Kavcıoğlu, Mahmut Çakallıoğlu, Ahmet Koşan, Murat Yıldırım, Şenay Gemici, Meral Çelik sahneye çıkarak katılımcıları selamladıktan sonra Der Brotkorb firması tarafından özel hazırlanan Fenerbahçe pastası kesilerek misafirlere ikram edildi.