Hamburg Havalimanı’na yeni bagaj sistemi

Yılda yaklaşık 18 milyon yolcunun kullandığı, Almanya’nın en “çevreci” havalimanlarından olan Hamburg Helmut Schmidt Havalimanı’nın bagaj bölümünün modernize çalışmaları başladı.

 

Erdal Altuntaş/Nebahat Uzun
HAMBURG- 2017 yılının Ekim ayından Şubat 2018 tarihine kadar Check-in yapılan yolcu salonu yenilenen Hamburg Havalimanı’nın Terminal 2 bölümünde bagaj bölümü modernize çalışmaları başladı. 12 Kasım’da başlayan ve 4 etapta tamamlanması planlanan modernize çalışmalarının 2020 yılının Mart ayı sonunda tamamlanması bekleniyor.  Terminal 2’nin bagaj bölümünün son teknolojiye uygun şekilde modernize işlemleri için yaklaşık 18,5 milyon Euro bütçe ayrıldığını ifade eden Hamburg Havalimanı Bagaj Bölümü sorumlusu Ulrich Meyer, yolculara en iyi hizmeti sunabilmek için tüm altyapıyı oluşturmaya başladıklarını ifade etti. 25 yıllık bagaj bölümünün yenilenmeye ihtiyacı olduğunu ifade eden Meyer, 1,5 km uzunluğunda bagaj bandına sahip Terminal 2’nin modernize çalışmalarının yolcuları etkilemeyeceğini, bagaj işlemlerinin önceden olduğu şekilde devam edeceğini ifade etti. 3,5 km bagaj bandına sahip Terminal 1, 13 yıl önce modernize edildiği için ilk etapta başka bir çalışma düşünülmüyor. Hamburg Havalimanı’na inen yolcu sayısının giderek arttığına dikkat çeken Meyer, “2007 yılında günde 7 bin bagaj işlem görürken bugün günde 30 bin bavulun işlemini yapıyoruz. En sağlıklı hizmeti verebilmemiz için de modernize çalışmalarıyla terminalimizin bagaj bölümünü yenilemeye karar verdik” dedi.

HAMBURG HAVALİMANI, ÇEVRECİ HAVALİMANI
Hamburg’un 8,5 km kuzeyinde bulunan Hamburg havalimanı ilk kez 1911 yılında, 44 Hektar alan üzerine kurulmuş ve zamanla bu alan 570 Hektara çıkmış. Aynı anda 53 uçağın işlem görebildiği, biri 5 bini diğeri 3 bin metrekarelik iki yolcu terminaline sahip havalimanını 2017 yılında 17 milyon 622 bin 997 yolcu kullanmış. 15 bin kişinin çalıştığı havalimanında 60 havayolu, direkt olarak 130 iç hat ve dışa hat destinasyonuna uçuyor. 2017 yılında 264,5 milyon Euro ciro yapan havalimanına yılda yaklaşık 160 bin uçak inip kalkıyor. Gece uçuşlarının yasak olduğu Hamburg Havalimanı, 2013 yılında “Mobilite Konsepti 2020” sözleşmesi imzalamış. Konsept kapsamında havalimanına alınan her bir aracın ‘çevreci’ standartlarında olması şartı getirildi. Havalimanı bu bağlamda 2020 yılına kadar araçların en az yarısını, PKW, küçük transport araçları ve otobüslerin de tamamını ‘çevreci’ yapmayı hedef almış. Hamburg Havalimanı aynı zamanda tüm dizel filosunu, kalıntı ve atık malzemelerden sentetik olarak üretilen bir yakıtla işleten dünyanın ilk uluslararası yolcu havalimanı olma özelliğini taşıyor.  Hamburg Havalimanı, 2016 yılından beri, kuruluşunda büyük emeği geçen, Almanya’nın en sevilen başbakanlarından Helmut Schmidt’in ölümünden bir yıl sonra “Helmut Schmidt Hamburg Uluslararası Havalimanı” adını aldı.