‘Hamburg iddiası’ yalan çıktı: Oy verme işlemi sorunsuz devam ediyor

İletişim Başkanlığı, Almanya’da ‘AK Parti ve MHP dışındaki partilerin müşahitlerine izin verilmiyor’ iddiasını yalanladı. Başkanlık tarafından yapılan açıklamada, seçimlerin ikinci turu kapsamında oy kullanma sürecinin 11 sandıkta sorunsuz olarak devam ettiği vurgulandı.

İletişim Başkanlığı detayları paylaştı, 'Hamburg iddiası' yalan çıktı: Oy verme işlemi sorunsuz devam ediyor
İletişim Başkanlığı ‘Hamburg Başkonsolosluğu’nda AK Parti ve MHP dışındaki partilerin müşahitlerine izin verilmiyor’ iddiasını yalanladı.

Başkanlık tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi kapsamında Hamburg Başkonsolosluğu’nda oy kullanma sürecinin 11 sandıkta sorunsuz olarak devam ettiği ifade edildi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Müşahitlerin oy kullanılan çadırdaki sandıkların her birinin başında durarak görev yapma talepleri, fiziki alanın yetersiz olması ve oy verme sürecinde genel huzur ve düzenin bozulması gerekçesiyle farklı partilerin temsilcilerinden oluşan 11 sandık kurulu tarafından reddedilmiştir.

Oy kullanılan alanlarda, müşahitlerin tüm sandıkları herhangi bir fiziki ya da başka bir engel olmadan görebilecekleri özel birer alan ayrılmıştır. Ayrıca tüm partilerin müşahitlerinin zaman zaman sandıkların arasında dolaşmasına da imkan tanınmaktadır.

Almanya’nın Hamburg Başkonsolosluğu’nda ‘AK Parti ve MHP dışındaki partilerin müşahitlerine izin verilmiyor’ iddiasının doğru değildir”