Hamburg-İzmir gazetecileri kardeş oldu

Hamburg Türk Basın Birliği (HTTB) ve Bremen’den gelen gazeteciler İzmir’e düzenlediği basın gezisinde basın kuruluşlarını ve yerel yönetimleri ziyaret edip, tarihi yerleri gezdiler. HTBB ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) bu ziyaretlerin ardından “kardeş kuruluş” olma kararı aldı.

İZMİR – Beş gün boyunca İzmir ve bölgesinde incelemelerde bulunan HTBB heyeti Almanya’ya çok güzel dostluklar kurarak geldi. Ziyaretlerine basın kurumlarını gezerek başlayan heyet Radyo Ege, TV Den, 9 Eylül ve Yeni Asır gazetelerini ziyaret ederek kurumların çalışanlarıyla ve yöneticileriyle görüşmüştü. HTTB temsilcileri daha sonra İzmir Basın Müzesi ve İGC’yi de ziyaret etti. Basın Müzesi ziyaretine İGC eski başkanı ve İzmir CHP Milletvekili Atilla Sertel de katılarak gazetecilerle bizzat ilgilendi. IGC Başkanı Misket Dikmen ve Yönetim Kurulu Üyeleri’nin karşıladığı heyet, İzmirli gazetecileri Hamburg ve Bremen’e davet etti. Görüşmenin sonunda ortak çalışma yürütülmesi amacıyla “kardeş kuruluş” olma kararı alındı. 950 üyesiyle Türkiye’nin üçüncü büyük ama etkili basın cemiyeti olma özelliğine sahip İGC, HTBB’nin çalışmalarını ve birlikteliğini takdir ederek kardeşlik teklifini de kabul etti. Bundan sonra HTBB’nin çalışmalarını daha yakından takip edeceklerini belirten Dikmen, Hamburg’a da en kısa zamanda gelmek istediklerini ve birlikte ortak çalışmalar yapmak istediklerini belirtti.

Bu gezi verimli oldu
Her yıl Türkiye’de bir kente inceleme gezisi düzenlediklerini belirten HTTB Başkanı Erdal Altuntaş, “Daha önce İstanbul sonrasında da Ankara’ya ziyaretler gerçekleştirdik. Bu yıl ki durağımız İzmir oldu. Yerel,  ulusal gazete ve televizyonları ziyaret ederek çalışma şekilleri ve son durumları hakkında bilgi edindik. İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Basın Müzesi’ni ziyaret ettik. İzmir’in güzel yerleri, tarihi ve kültürel bölgelerine bir tur düzenledik. Ardından Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ile buluşma imkanı yakaladık. Bizler için çok verimli bir tur oldu. İzmir’i ve insanlarını çok sevdik.  Hem güzel dostluklar kazandık hem de Türkiye’nin değerli kenti İzmir’i tanıma fırsatı bulduk. İGC Başkanı Misket Dikmen ve bizlere destek veren tüm kurumlara ve gazetecilere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Şehir gezisi
HTTB üyeleri Karşıyaka Belediyesi ve İGC tarafından bu yıl Sözcü Muhabiri Gökmen Ulu’ya verilen Basın Özgürlüğü ödül törenine de katıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzelediği “İzmir Turu”na da katılan HTTB üyeleri, İzmir Rehberler Platformu Başkanı Serdar Çelenk ile İzmir’in tarihi zenginliklerini görme şansı yakaladı. HTTB üyeleri, Agora, Kadifekale ve Asansör’de bir çok kez hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi. Geziye; HTTB Başkanı ve Post Gazetesi Kuzey Almanya Temsilcisi Erdal Altuntaş, Post Gazetesi Hamburg Temsilcisi Namık Kemal Alıcı, Anadolu Ajansı Bremen Temsilcisi Birol Tan, Elbe Ekspres İnternet Sitesi ve Güneş Dergisi Haber Müdürü Ali Akdemir, Türkiye Gazetesi Bremen Muhabiri Hasan Akdoğan, Futbol Ekspres İnternet Haber Sitesi’nden Hurşit Köse, Radyo Anılar FM ve Hayat Dergisi Sahibi Rıza Atamtürk, Anılar FM’den Emiç Yolcu  ve Gazeteci İlknur Bekle katıldılar.