Hamburg, özel Cumhuriyet Kupası’na hazır!

Hamburg’da 29 Ekim’de özel Cumhuriyet Kupası için düzenlenen turnuva için çekilişler yapıldı. 12 amatör takım özel kupa için mücadele verecek. Turnuvaya girişi her zamanki gibi ücretsiz olacak.

 

Nebahat Uzun
HAMBURG- Galatasaray Hamburg Derneği, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümü vesilesiyle Hamburg’da özel Cumhuriyet Kupası turnuvası düzenliyor. Aralarında Hamburg Başkonsolosu Emine Derya Kara, Hamburg Eğitim Ataşesi Lütfi Dede, Sosyal Demokrat Partili Hamburg Eyalet Milletvekili Güngör Yılmaz, sivil toplum kuruluşu ve spor dernekleri temsilcileriyle Galatasaray Hamburg Derneği yönetimi ve üyelerinin katıldığı Sait Köz Restoran’daki  kahvaltı etkinliğinde Cumhuriyet Kupası kurası çekildi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Galatasaray Hamburg Derneği Başkanı Nihat Kırmızı, 6 Şubat depreminde bölgeye yaptıkları yardımlarla ilgili bilgi verirken bölgedeki sorunların devam ettiğine, özellikle çocukların mağduriyetine yönelik yardımların devam etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

Dernek yönetiminden Ercan Uzunpınar Galatasaray Hamburg Derneğinin Avrupa’da meyve veren bir ağaç olduğunu belirterek, “Bir dalında eğitim, bir dalında spor, bir dalında ise örf ve adetlerimiz vardır. Kültürümüzü yaşayıp yaşatmak, gelecek nesillerimize aktarmak için bu gibi derneklerimizi yaşatmamız lazım. Derneğimiz kurulduğundan beri ülkemizin dini ve milli bayramlarını Avrupa’da yaşatan bir dernektir ve yaşatmaya da devam edecektir” şeklinde konuştu.

 

KOYU BEŞİKTAŞ TARAFTARI BAŞKONSOLOSA GALATASARAY’DAN 100. YIL ATKISI
Kendisi koyu Beşiktaş taraftarı olmasına rağmen kahvaltıya dostluk adına sarı-kırmızı kıyafetlerle gelen Başkonsolos Kara da konuşmasında 6 Şubat deprem felaketinden sonra derneğin yapmış olduğu maddi-manevi katkılarından dolayı teşekkür ederek depremin büyüklüğünden ötürü uzun süre üzerinde çalışılması gerektiğine dikkat çekti. Kara, Galatasaray’a Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde başarılar diledi. Derneğin kurucu başkanı Behçet Algan, “Galatasaray’ın Avrupalı kafası, Avrupalı geleneği burada kendini gösteriyor. Derneğimizde hem kültürümüzü hem de geleceğimizi yaşatıyoruz. Hayatımın en doğru kararlarından biri bu derneği kurmak oldu” dedi.

 

 

21 yıldır yaptıkları Cumhuriyet Kupası etkinliğine bu sene Samsunspor’un da katıldığını söyleyen derneğin eski başkanlarından Kamuran Pelek, “Cumhuriyetin 100. yılında Süper Kupa’nın Samsun’da oynanmasını isterdik. Zira Samsun, ulu Önder Atatürk’ün Cumhuriyeti başlattığı önemli bir yer” şeklinde konuştu.

 

 

Konuşmaların ardından Kara’ya Galatasaray’ın 100. yıl atkısı, Fenerbahçe taraftarı Ataşe Dede’ye de bir Galatasaray atkısı hediye edildi. Kahvaltının minik davetlileri Ela ve Lina’nın çektiği kura sonucunda Cumhuriyet Kupası grupları belirlendi.

 

100. YIL CUMHURİYET KUPASI İÇİN TER DÖKECEKLER
Türkiye Grubu
1. Team Esso
2. Hamburg Trabzonlular
3. Jurid
4. Beşiktaşlılar
5. Bergedorf Alevi Kültür Merkezi (BAKM)
6. Öğretmenler

Cumhuriyet Grubu
7. Geesthacht
8. Yeni Hamburglular
9. Samsunspor
10. Galatasaray Hamburg
11. Bergedorf 85
12. Malatyaspor

Galatasaray Hamburg Derneği’nin organize ettiği, Hamburg Başkonsolosluğu ve Hamburg Eğitim Ataşeliğinin katkılarıyla düzenlenen Cumhuriyetin 100. Yıl Kupası, 29 Ekim 2023 Pazar günü Hamburg’un Bergedorf semtinde Ladenbeker Furtweg 178 adresinde gerçekleştirilecek. Girişin ücretsiz olduğu etkinlik saat 09:30’da takımların hazırlanmasının ardından saat 10:00’dan itibaren maçlarla başlayacak. Saat 12:30 ila 14:30 arası saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması, çocukların şiir okuması, folklor gösterileri ve maçlarının ardından saat 14:30’dan sonra turnuva devam edecek. Araçlarıyla gelenler araçlarını Billwerder Billdeich 680, 21033 Hamburg adresine park edebilecek.