HAMBURG SANDIĞA GİTTİ

Hamburg eyalet seçimlerinde 4 yıldır tek başına iktidar olan SPD mutlak çoğunluğu kaybederken CDU, tarihinin en ağır yenilgisini yaşadı. Aşırı sağın güç kazandığı seçimde 9 Türkiye kökenli aday da meclise girerek yeni bir rekor kırdı.

 

Nebahat Uzun

HAMBURG- Almanya’nın Hamburg Eyaleti’nde 15 Şubat’ta yapılan eyalet meclisi seçimlerinde, iktidardaki Sosyal Demokrat Parti (SPD) mutlak çoğunluğu kaybederken aldığı yüzde 6,1’lik oyla meclise girmeyi başaran aşırı sağcı Alternatif für Deutschland (AfD), seçimin kazananı oldu. Seçimlerde SPD yüzde 2,7 oranında oy kaybına rağmen yüzde 45,7 oranında oy alarak seçimin galibi oldu. Seçimin kaybedeni ise 2011’de aldığı oyların yüzde 6’sını kaybederek tarihinin en ağır yenilgisini alan CDU oldu. CDU, sadece15,9 oranında oy alabildi. CDU’nun kaybettiği oylar ise, bu sene ilk kez meclise girmeyi başaran aşırı sağcı AfD’ye gitti. Almanya’nın doğusunda ilk kez eyalet meclislerine girmeyi başaran AfD bu sonuçla, Almanya’nın batısında da ilk kez meclise girmiş oldu. Yeşiller Partisi oy oranlarını yüzde 1 artırarak aldıkları yüzde 15,9 oranındaki oyla koalisyona aday oldular. Sol Parti aldığı yüzde 8,5’lik oyla, oy oranını yüzde 2,1 artırdı. Hür Demokrat Parti de (FDP) aldığı yüzde 7,4 oyla geçen seçimlerde aldığı oy oranını yüzde 0,7 oranında artırdı. Seçimlere katılım ise, geçen seçimlere oranla gerileyerek yüzde 56,9’da kaldı.

 

SPD’nin liste başı adayı olarak Hamburg Eyalet Başbakanı sıfatını koruyan Olaf Scholz, Yeşillerle koalisyona sıcak baktığını yineledi. FDP’li Kathja Suding koalisyon görüşmelerine açık olduğu mesajını verirken Yeşillere yeşil ışık yakan Scholz’un sonuçta kiminle anlaşacağı merakla bekleniyor. Hamburg eyalet meclisi seçimlerine katılan 37 Türkiye kökenli adaydan 10’u meclise girmeyi başardı. SPD’den Kazım Abacı (50), Güngör Yılmaz, CDU’dan David Erkalp, Yeşillerden Filiz Demirel, Nebahat Güçlü, Murat Gözay ve Sol Parti’den Cansu Özdemir, Mehmet Yıldız ve Deniz Çelik meclise girdiler. Bu sonuçlarla birlikte en son sayıları 6 olan Türkiye kökenli vekillerin sayısı 9’a yükselmiş oldu.

 

Partilerin oy durumu:
SPD                45,7                 58 koltuk
CDU               15,9                 20
Yeşiller           12,3                 15
Sol Parti          8,5                   11
FDP                7,4                   9
AfD                6,1                   8
İşte meclise girmeyi başaran milletvekilleri:

 

Kazım Abacı (50), SPD

Kayseri doğumlu Kazım Abacı, 2011 yılı eyalet seçimlerinde ilk kez meclise girmeyi başardı. Hamburg’da Sınırsız Göçmen Girişimciler Derneği başkanı olan Abacı, parti içinde ağırlıkla sosyal politika yapıyor.

 

Güngör Yılmaz (54), SPD

Trabzon doğumlu Hamburg Şehircilik ve Çevre Senatörlüğünde çalışan Güngör Yılmaz, partisinin eyalet listesinde ilk kez seçimlere girerek aldığı 4935 tercihli oyla meclise girmeyi başardı. Yılmaz, Hamburg’da özellikle kültür alanında yaptığı gönüllü çalışmalarla yakından tanınıyor.

 

 

 

Mehmet Yıldız (37), Sol Parti

1977 Kayseri doğumlu Mehmet Yıldız, 3 kere arka arkaya Hamburg eyalet meclisine girmeyi başararak, 3 dönem milletvekilliği yapan ilk Türkiye kökenli vekil oldu. Elektrik tesisatçısı Yıldız, partisinde özellikle çocuk ve gençlik politikasında oldukça aktif çalışmalar yapıyor. Yıldız, aldığı 6.777 oyla meclise yeniden girmeyi başardı.

 

Cansu Özdemir (26), Sol Parti

Sol Parti’nin eyalet listesinden meclise girmeyi ikinci defa başaran Cansu Özdemir, aldığı 12.733 tercihli oyla partinin liste başı adayı Dora Heyenn’den sonra en fazla oy alan kişi oldu. İlk kez 2011 yılında meclise giren ve meclisin en genç iki milletvekilinden biri olan Özdemir hakkında, partisinin milletvekillerinin PKK bayrağıyla çektikleri fotoğrafı sosyal paylaşım sitesinde paylaştığı gerekçesiyle Hamburg Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma sürüyor. Özdemir, Hamburg Üniversitesi’nde siyaset bilimleri okuyor.

 

Deniz Çelik, Sol Parti

Barmbek-Uhlenhorst-Dulsberg seçim bölgesinden Sol Parti genel listesinden 12. sıradan ilk kez aday olan Deniz Çelik de meclise girmeyi başaran Sol Partili üçüncü Türkiye kökenli aday oldu. Listeden 5.596 oy alan Çelik, ilk kez meclise girmeyi başardı.

 

Filiz Demirel (50), Yeşiller

Yeşiller Partisi Blankenese bölgesinden seçilen Filiz Demirel, listeden 1.787 oy alırken, seçim bölgesinden ise 15 bin oy alarak ikinci defa meclise girmeyi başardı. Ekonomi uzmanı Demirel, partisinde ağırlıkla iş piyasası politikası yapıyor.

 

Nebahat Güçlü (49), Yeşiller

Seçim kampanyası sürecinde Almanya Türk Federasyonu’nun bir etkinliğine giderek partisinin uyum ve eğitim politikası hakkında konuşma yaptığı için Yeşillerin ihraç etmek istediği Nebahat Güçlü de eyalet listesinde aldığı oylarla meclise girdi. Kayseri doğumlu Güçlü, Hamburg Üniversitesi’nde siyasal bilimler okudu. 2004-2010 yılları arasında milletvekilliği görevi yapan Güçlü, 2008-2010 yılları arasında Hamburg Eyalet Meclisi Başkanvekilliği görevine getirilen Almanya genelindeki ilk Türkiye kökenli olmuştu. Güçlü 5.536 tercihli oyla meclise girdi.

 

Murat Gözay, Yeşiller
Billstedt-Wilhelmsburg-Finkenwerder bölgesinden partisinin 1. Sıra bölge adayı gösterilen Murat Gözay da aldığı 7.642 tercihli oyla ilk kez Hamburg Meclisi’ne girmeyi başladı. Siyasete SPD’de başlayan ve daha sonra Yeşiller’e geçen Gözay, belediye meclisinde de defalarca görev alarak politik tecrübeye sahip bir kişi uzun yıllar siyasetle uğraşmasıyla dikkat çekiyor.

 

David Erkalp (41), CDU

CDU’dan aday olan David Erkalp, Billstedt-Wilhelmsburg-Finkenwerder bölgesinden meclise girmeyi başardı. 2008 yılında ilk kez meclise giren, 2011 seçimlerinde seçimi kaybeden ama CDU’lu bir milletvekilinin görevinden istifa etmesi üzerine yeniden meclise giren Erkalp, aldığı 12.047 oyla 5 yıllık milletvekilliği görevini garantiledi. Mardin doğumlu ve Süryali kökenli Erkalp, ekonomi uzmanı.