Hamburg’da Azerbaycan’a destek mitingi

 

 

blank

Erdal Altuntaş
HAMBURG Azerbeycanlılar Birliği tarafından organize edilen mitingde, Ermenistan protesto edildi. Alışveriş caddesi Mönckebergstr’de başlayan miting, Hamburg Belediye Sarayı (Rathaus) önünde yapılan konuşmalarla sona erdi. Mitingde Türk, Alman ve Azerbeycan bayrakları ile Türkçe ve Almanca dövizler yer aldı. Mitinge katılan yaklaşık 350 kişi sık sık “Karabağ bizimdir, bizim kalacak”, “Yaşasın Azerbeycan-Türkiye kardeşliği” diyerek sloganı attılar.

TEK MİLLET, İKİ DEVLET
Organize komitesi tarafından Türkçe ve Almanca olarak yapılan konuşmalarda „Bugün burada toplanmamızdaki amacımız Azerbeycan’ın haklı davasını Alman kamuoyuna duyurmaktır. Bizler tek millet, iki devletiz. 1 milyon Azerinin öldürüldüğü ve 30 yıldır işgal altında olan Karabağ bizimdir ve bizim kalacaktır. Azerbeycan kültürdür, barıştır. Yaşasın Azerbeycan, yaşasın barış“ denildi. Siyasi Parti sembollerinin, bayraklarının taşınmasına ve dini sloganların atılmasına izin verilmeyen miting olaysız bir şeki,lde sona erdi. Mitinge Azerbeycan Türkleri ile Türk halkı katıldı.

ERMENİLER TÜRK KONSOLOSLUĞUNA YÜRÜDÜ, TÜRKLER KORUDU
Öte yandan Hamburg ve çevresindeki Ermeniler de Hamburg Başkonsolosluğu önünde izinli bir gösteri yaptı. Yaklaşık 200 kişilik grup „Biz savaş istemiyoruz“, „Teröristlere dur“, “Terörist Erdoğan, terörist Aliyev”diye slogan atarken, Türk ve Azeri halkına karşı olmadıklarını ve sadece savaşa karşı olduklarını söylediler. Öte taraftan 20 kişilik Türk ve Azeri Türklerinden oluşan grup da konsolosluğu korumak için miting yerine bayraklarıyla geldiler. Ermenilere karşı slogan attan ve Ermenistan’ın işgal ettiği Karabağ’dan çekilmesini isteyen Türkler ile Ermeniler arasında barikat kuran Polis, olası bir tehlikye karşı önlem alarak iki grubu bir araya getirmemek için güvenlik tedbirleri aldı.