Hamburg’da eğitim sorunları tartışıldı.

Hamburg’da gerçekleştirilen  eğitim konulu toplantıda Alman siyasetçiler, göçmen kökenli ailelere  ulaşmanın zorluğuna dikkat çekerek okul ve ailelerin daha fazla birlikte çalışması gerektiğine vurgu yaptılar.

 

Nebahat Uzun
HAMBURG- Hamburg Türk Veliler Birliği (HTVB), Türk Öğretmenler Derneği (TÖDer) ve Sınırsız Girişimciler Derneği’nin (UOG) ortaklaşa düzenlediği Hamburg’da Eğitimin Rolü” başlıklı etkinlikte Hamburglu siyasetçiler, eğitim sorunları ve eğitimin geleceğini tartıştı. Hamburg ve Çevresi Türk Toplumu (TGH) binasında düzenlenen etkinliğe Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili Kazım Abacı, Yeşiller Partisi Milletvekili Stefanie von Berg, Hür Demokrat Parti (FDP) Milletvekili Carl Cevin-Key Coste, Sol Parti adına Sven İhling ve HTVB’den veliler adına Şenay Kaya konuşmacı olarak katıldı. HTVB yönetiminden Murat Kaplan, istatistiklerin ışığında yaptığı sunumda Hamburg’daki göçmen kökenli çocukların eğitim durumlarına dikkat çekti. Göçmen kökenli çocukların ve özellikle Türk çocuklarının Alman öğrencilerine oranla eğitim seviyelerinin düşük olduğunu ifade eden Kaplan, siyasetçilere, sorunların çözümüne yönelik ne gibi çalışmalar yapıldığını sordu. Göçmen kökenli çocukların eğitimde şanslarının daha düşük olduğunu söyleyen Abacı, bunun için Hamburg’un ücretsiz okul öncesi kreş eğitimi ve tam gün okul uygulamalarıyla göçmen çocukların da eşit şansa kavuşmasına olanak sağlandığını ifade etti.

AİLELER EĞİTİMDE DAHA AKTİF OLMALI
Çocukların eğitim durumunda düzelme olsa da yeterli olmadığını ifade eden Abacı, bu konuda ailelere de büyük iş düştüğünü, okul-öğretmen ve aile ilişkilerinin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Okullarda veli çalışmalarını artırmanın çocukların eğitim seviyesini de yükselteceğini belirten von Berg, “Aileler okul ile yakın ilişki içinde olmalı ve okuldaki görevleri eve de taşımalı. Göçmen çocukların en büyük sorunu dil sorunu. Soruyu anlamayan çocuk çok zeki olsa da soruyu doğru cevaplayamaz. Ancak çok kültürlü eğitim yeteneğine sahip öğretmenler bu sorunu tanıyıp çözüm üretebilir” dedi. Göçmen kökenli çocuk ve gençlerin iş ve meslek eğitiminde ayrımcılığa uğradığı yorumuna ise von Berg, “Bunun için anonim iş ve meslek eğitimi başvurusu projesi geliştirildi. Başvurular anonim yapıldığında bu sorun azalacaktır” dedi. Geçmiş yıllarda devlet ve siyasetin yaptığı hatalara dikkat çeken Şenay Kaya, bir çok göçmen kökenli çocuk ve gencin kendisini dışlanmış hissettiğini, birliktelik duygusunu özlediklerini ifade etti. Toplantıda siyasetçilerin ortak görüşü, göçmen kökenli ailelere ulaşmanın zor olduğu, okul ve velilerin eğitimde daha fazla birlikte çalışmaya ihtiyaç olduğu şeklinde vurgulandı.