Hamburg’da iki dilli sınıflara kayıtlar başladı!

Nebahat Uzun
HAMBURG- Hamburg Eğitim Ataşe Vekili Lütfi Dede, Hamburg’da iki dilli eğitim veren sınıflara kayıtların Ocak ayından itibaren başladığını açıkladı. İki dilli sınıflarla ilgili bilgi veren Dede, “Hamburg eyaleti eğitim müfredatına göre verilen derslerin yanı sıra Alman ve Türk öğretmenler tarafından Almanca ve Türkçe olarak iki dilde verilen Sosyal Bilgiler dersleri ile Türkçe dersi Hamburg eğitim müfredatına uygun olarak veriliyor. Dersler Türk ve Alman öğretmenler tarafından ortak hazırlanıp uygulanıyor. İki dilli eğitimin en büyük avantajı, lise bitirme sınavında öğrencilerin Türkçe derslerini tercih ederek not ortalamalarını yükseltme şansına sahip olmalarıdır. Ayrıca bu gençlerimiz elde ettikleri ileri Türkçe dil seviyesiyle Türkiye’de üniversite okuma şansını da elde edebilirler” dedi.
Dede, iki dilli okullara kayıt tarihleriyle ilgili bilgi vererek velilerin konuyla ilgili her zaman kendilerini arayabileceklerini de hatırlattı.

İki dilli Lämmersith İlkokulu’na kayıt 5 – 22 Ocak 2021 tarihleri arasında yapılacak.  Heinrich-Wolgast İlkokulu için kayıt tarihleri 5 – 28 Ocak 2021 tarihleri arası.  Stadtteilschule am Hafen Standort 1.-5. sınıflar için 1-5 Şubat 2021. Stadtteilschule am Hafen (Standort Oberstufe), lise kısmı için kayıtlar ise 1 Şubat-31 Mart 2021 tarihleri arasında yapılacak.