Hamburg’da Kovid 19’dan 5 Türk öldü

Erdal ALTUNTAŞ

HAMBURG – Kovid 19’dan ölenlerin sayısında her gün artış gözlenirken Hamburg’da KORONA’dan ölen Türklerin sayısı da beşe yükseldi. Kovid 19 son iki günde Hamburg’da Türk olarak dört can almış oldu.  Perşembe günü Korona’dan vefat eden Hüseyin Dinç (78) Çorum’da toprağa verilecek.  Dün ise Gümüşhaneli Hacı Elbeği Türkel (74), Afyonkarahisarlı Alim Ayyıldız (76) ve Çorumlu İdris Aytaç (77) da Koronodan dolayı yaşamlarını yitirdiler. 

 

HACI ELBEĞİ TÜRKEL:

50 yıldır Almanyada yaşayan Hacı Elbeği Türkel iki haftadır tedavi gördüğü AK Harburg Hastanesinde koronaya yenik düşerek yaşamını yitirdi.

 

ALİM AYYILDIZ:

Veddel Cami kantininde çalışan alim ayyıldız da iki haftadır St. Georg Hastanesinde KORONA’dan dolayı tedavi görüyordu. Verdiği yaşam mücadelesini dün kaybeden Ayyıldız, memleketinde toprağa verilecek. Ailesinin ise karantina altına alındığı öğrenildi.

 

İDRİS AYTAÇ:

1943 doğumlu İdris Aytaç ise iki haftadır verdiği yaşam mücadelesini dün akşam kaybetti. Çocukları Adnan, Murat ve Sacid taziyeleri kabul ederken babalarının memleketleri Çorum’da toprağa verileceğini duyular.

 

HÜSEYİN DİNÇ:

Yine Çorum’da olan Hüseyin dinç ise perşembe günü korunadan dolayı yaşamını yitirdiği öğrenildi. Dink’in cenazesinin de memleketleri Çorum’da toprağa verileceği bildirildi. Böylece Hamburg’da iki hafta önce vefat eden kişiyle birlikte Korona’dan ölen Türklerin sayısı beşe yükselmiş oldu.

Diğer yandan Almanya’nın Giessen kentinde uzun yıllar Türkçe ve Türk Kültür dersleri öğretmenliği yapan 1945 doğumlu Dr. Atilla Eren covid-19 virüsü nedeniyle hayatını kaybetti. Yüzlerce Türk çocuğunun yetişmesinde emeği geçen Atilla Eren’in ölümü bölgede yaşayan vatandaşlarımız arasında üzüntü yaşattı.

 

 

 

 

 

Yurtdışında vefat eden Türklerin toplam rakamı 324:

Fransa’da 99,

Almanya’da 71,

Hollanda’da 54,

İngiltere’de 32,

Belçika’da 33,

ABD’de 13,

İsveç’te 12,

Avusturya’da 4,

İsviçre’de 4,

Kuzey Kıbrıs’ta 1

Lübnan’da 1

İskoçya 1